Radośnie i kolorowo robi się na scenie, kiedy rozpoczynają swój występ Zespół pieśni i Tańca “Rzeszowiacy” z Mielca. Niby w kalejdoskopie, w oszałamiającym tempie zmieniają się stroje ludowe, pieśni i tańce. Są w śród nich: dostojny polonez, ognisty mazur, galopujący krakowiak, nostalgiczny kujawiak i filuterny oberek – tańce narodowe wiernie pokazujące naturę Polki i Polaka. Są także wiązanki tańców ludowych i pieśni takich regionów jak: Sląsk, Kaszuby, Kurpie, Wielkopolska, Ziemia Lubelska, Ziemia Opolska, Ziemia Nowosądecka. Tańczą, grają i śpiewają w oryginalnych strojach ludowych z 23 regionow Polski i history- czno - narodowych. I są oczywiście tańce i pieśni z rodzimej, jakże bogatej w folklor ziemi rzeszowskiej, które Zespół wykonuje ze szczególnym zamiłowaniem, gdyż to on właśnie uchronił je od zapomnienia.

„Rzeszowiacy" tańczą i śpiewają już 50 lat. Są jednym z najlepszych zespołów polskich. Reprezentują folklor polski na najwyższym poziomie, łącząc autentyczność z żywiołowością i wysoką techniką tańca. Obecnie zespół koncertuje w skladzie 60-osobowym. W skład Zespołu wchodzi balet, chór i kapela ludowa. Członkami Zespołu jest w większości młodzież mieleckich szkół gimnazjalnych i licealnych.

Zespół koncertował już tysiące razy, wszędzie wzbudzając podziw i wzruszenie. “Rzeszowiacy” koncertowali w USA, Kanadzie, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Luxemburgu, Szwajcarii, Rumunii, Węgrzech, Włoszech, w byłym Związku Radzieckim (Białoruś, Rosja, Ukraina) i w byłej Jugoslawi (Bośnia, Chorwacja, Słowenia). Wielokrotnie reprezentowali folklor polski na renomowanych festiwalach folklorystycznych, m. in. w Koszycach (Słowacja), Bukareszcie (Rumunia), Nicei (Francja), Dreźnie (Niemcy), Casteldelpiano (Włochy), Dunajvaros (Węgry), Montgujon (Francja) zdobywając prestiżowe nagrody jury i uznanie publiczności. Za wieloletnią działalność w popularyzacji kultury – sczególnie folkloru – w Polsce i za granicą Zespół otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe.

W dniach 30. sierpień – 8. wrzesień 2002 Zespół „Rzeszowiacy” będzie gościł w Szwajcarii na zaproszenie Polonijnego Zespołu Tańca i Pieśni „ Piast”.