teatrwieden.htm   16.06.2004

Studio Teatralne AA - studioaa@chello.at

Od półtora roku działa w Wiedniu polska grupa teatralna: „Studio Teatralne AA”. Początkowo w formie warsztatów, czytania i próby odbywaja się (przez ponad rok) w lokalu galerii sztuki POL-ART, gdzie schronienie i przyjazną atmosferę do pracy twórczej znajdują artyści wielu dziedzin sztuki. Nie jest to teatr zawodowy, ale nie jest też taki całkiem amatorski.

  Dwanaście osób, od kilkunastu miesięcy, pracuje nad projektem o kryptonimie „Vademecum”. I wreszcie nadeszła chwila aby wydobyć „Vademecum” na światło dzienne. Odbędzie się to 20 czerwca o godz. 20 w sali teatralnej Stadtinitiative Wien.

Powstaje oczywiście pytanie, czym jest „Vademecum”. Otóż „Vademecum” to łacińskie słowo określające zbiór wskazówek i dobrych rad. W 1967 roku Stanisław Iławski – teoretyk teatru i reżyser, napisał książkę pod tytułem „Vademecum Teatru Amatorskiego”, która miała w ówczesnym czasie pomóc animatorom kultury na wsiach i w małych miasteczkach w organizacji teatrów amatorskich. Autor opisał dokładnie wszystkie aspekty twórczości teatralnej, używając przy tym języka odpowiadającego tamtej epoce, czyli socrealistycznej nowomowy.

Fragmenty tekstów z tego dzieła służą jako scenariusz godzinnego przedstawienia, w którym aktorzy Studia Teatralnego AA próbują dosłownie, lub z przymrużeniem oka realizować polecenia autora.

Premiera odbędzie się 20 czerwca 2004 , następny spektakl 21 czerwca, obydwa o godzinie 20 w Sali Stadtinitiative Wien przy Burggasse 28-32 (wejście od Kirchengasse 41).

Dokładne informacje i rezerwacja biletów:

606 21 02

0676/600 26 31

studioaa@chello.at

  Zapraszamy wszystkich. Odkryjcie razem z nami tajemnice „Vademecum”.