zaglowce.htm

Informacja prasowa o Zlocie Żaglowców Gdynia 2003

 

Jest to największa masowa impreza na Wybrzeżu w roku 2003. Rozpocznie się w Gdyni 19 lipca i potrwa do 22 lipca. W Polsce Cutty Sark Tall Ships’ Races odbywa się już po raz czwarty. Organizatorzy spodziewają się udziału kilkunastu największych i najpiękniejszych żaglowców z całego świata oraz kilkuset jachtów. Przypłynie nimi kilka tysięcy żeglarzy. Wszystkie jednostki zostaną zacumowane w gdyńskim porcie, gdzie większość z nich można będzie zwiedzać.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, zaś gospodarzami są władze Gdyni.

Poza, wspomnianym już, zwiedzaniem żaglowców, mieszkańcy Trójmiasta
i turyści będą mogli między innymi obejrzeć uliczną paradę załóg, wziąć udział w pokazach sportowych i zabawach, a także skorzystać z bogatego zaplecza gastronomicznego i jarmarku
.

Na scenach, zlokalizowanych na terenie imprezy, planowane są koncerty wykonawców, grających muzykę popularną oraz szanty.

Program dla gości-członków załóg przewiduje między innymi zawody sportowe (startują reprezentacje poszczególnych jednostek, załogi najmniejszych mogą tworzyć wspólne drużyny), wieczór integracyjny, zwiedzanie Trójmiasta. Rywalizacja sportowa obejmie też dowódców największych jednostek – będą oni ścigać się w basenie portowego na jednoosobowych żaglówkach.

 

Więcej informacji otrzymają Państwo w Biurze Prasowym CSTSR Gdynia 2003, tel. 0 22 627 16 44, fax 627 16 47, e-mail press.office@wp.pl

The Cutty Sark Tall Ships Races – historia

Regaty The Cutty Sark Tall Ships’ Races są organizowane od 1954 roku. Pierwotną intencją inicjatora imprezy była chęć zebrania i pokazania możliwie jak największej liczby, na co dzień rozproszonych po całym świecie, wielkich żaglowców tzw. „tall ships”. Z biegiem czasu Regaty stały się okazją do spotkania młodych żeglarzy z całego świata. Odbywają się co roku, latem, na różnych akwenach, obejmując alternatywnie Bałtyk, Morze Północne, Zatokę Biskajską, wody dookoła Wielkiej Brytanii oraz Atlantyk. Na regaty składają się wyścigi pomiędzy portami oraz tzw. etapy towarzyskie, kiedy jednostki wymieniają się częściami załóg.

 

Regaty Cutty Sark, jako zlot i wyścig żaglowców, są elitarnym spotkaniem dla wielu różnorodnych jednostek żaglowych, od nowoczesnych, regatowych jachtów typu maxi do największych pływających dzisiaj żaglowców szkolnych.

 

Dla załóg żaglowców Regaty Cutty Sark to przede wszystkim przygoda i możliwość sprawdzenia samego siebie. Sportowa rywalizacja, praca zespołowa, doskonalenie zdobytych już umiejętności oraz dreszcz współzawodnictwa, towarzyszący zawodom, tworzą specyficzny charakter Regat. Młodzi żeglarze mają okazję świętować wspólnie odniesione sukcesy regatowe, ale również wziąć udział w przygotowanych dla nich rozrywkach. W portach organizowane są zawody sportowe między załogami, wspólne wycieczki i zabawy.

 

Zainteresowanie widzów wzbudzają przede wszystkim niezwykłe walory widowiskowe imprezy. Las urejonych masztów, załogi uwijające się w labiryncie olinowania – wszystko to jest dziś widokiem tak niecodziennym, że nieodmiennie przyciąga tysiące kibiców do każdego z portów - etapów regat.

 

Więcej informacji otrzymają Państwo w Biurze Prasowym CSTSR Gdynia 2003, tel. 0 22 627 16 44, fax 627 16 47, e-mail press.office@wp.pl