Aktulaności

500+ na pierwsze dziecko - kiedy złożyć wniosek?

Już od 1 lipca można składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko. Od tej pory świadczenie będzie wypłacane na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia - niezależnie od dochodów rodziny. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego składanie wniosków jest dużo prostsze - opiekunowie nie muszą już dokumentować swojej sytuacji finansowej.

Aby mieć pewność, że świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem od lipca należy złożyć wniosek w terminie od 1 lipca do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie pieniądze będą wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek. Jeżeli jednak dokumenty zostaną złożone zaraz po 1 lipca rząd gwarantuje wypłatę jeszcze w tym samym miesiącu.

Urzędnicy zachęcają do składania wniosków drogą elektroniczną, argumentując, że jest to najszybszy i najprostszy sposób złożenia dokumentów. Można to zrobić na trzy sposoby - poprzez portal Empatia, prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, drugą opcją jest przesłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) lub poprzez użycie bankowości elektronicznej.

Wszystkie te opcje są w pełni bezpieczne i łatwe. Urzędnicy podkreślają, że nie warto korzystać z pomocy pośredników, by nie narażać się na oszustwo.

By skorzystać z portalu Empatia oraz PUE ZUS musimy mieć założony Profil Zaufany - to narzędzie umożliwiające załatwienie wielu urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Profil Zaufany to duże ułatwienie - pozwala załatwić zaoszczędzić cenny czas, bo wiele spraw można pozałatwiać przez internet. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wypełnienie papierowego wniosku może złożyć go w ośrodkach pomocy społecznej albo w wyznaczonych jednostkach gminy.

 

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm