Aktulaności

Gdzie nie jechać na wakacje. Lista niebezpiecznych krajów

Zbliżające się wielkimi krokami wakacje motywują rodaków do poszukiwania miejsc idealnych na wymarzony urlop. Wybierając konkretny kierunek bierzemy pod uwagę zasobność naszego portfela, atrakcje turystyczne w pobliżu, klimat i pogodę oraz bazę turystyczną. Jednak przed zakupem biletu lotniczego powinniśmy pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy – czy kraj, w którym chcemy spędzić zasłużony urlop na pewno jest bezpieczny?

Oczywiście żaden kraj nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa – zamachy terrorystyczne i napady zdarzają się na całym świecie. Jednak wciąż istnieją kraje, do których odradzane są jakiekolwiek podróże – są to kraje szczególnie niebezpieczne. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje i aktualizuje informacje, do których krajów możemy spokojnie wyjechać na wakacje, a które kierunki powinniśmy omijać.

 

MSZ wyróżnia 4 stopnie ostrzeżenia:

1.  Zachowaj (zwykłą) ostrożność – jest to poziom zagrożenia zbliżony do Polski

2.  Zachowaj szczególną ostrożność – poziom zagrożenia jest wyższy niż w Polsce.

3.  MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – to ostrzeżenia oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. Według MSZ podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. Nie należą do tej kategorii wyjazdy w celach turystycznych. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela.

4.  MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

 

Ostrzeżenia te dotyczą zarówno sytuacji politycznej danego kraju, jak i jego klimatu. Napięta sytuacja polityczna może doprowadzić do zamieszek czy nawet wojny domowej. Inne kraje są z kolei szczególnie niebezpieczne z powodu zagrożenia terrorystycznego. Nie powinniśmy także zapominać o niebezpieczeństwach, które niesie matka natura. Powinniśmy zwracać uwagę na ostrzeżenia, które dotyczą warunków klimatycznych panujących w kraju,do którego wybieramy się na wakacje. Należy pamiętać, że sytuacja pogodowa jest zmienna i zależna od pory roku – wiele rajskich wysp w określonej porze roku nawiedzają huragany i tajfuny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco aktualizuje listę krajów z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem. Sprawdź, gdzie nie jechać na wakacje w tym roku.

 

Poniżej lista krajów z wydanym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem:

Albania – w Albanii szczególnie należy uważać w rejonach górskich, gdzie powszechne jest posiadanie broni. MSZ rekomenduje podróżowanie z lokalnym przewodnikiem, noclegi w hotelach i pensjonatach (nie w namiotach) niezabieranie autostopowiczów oraz trzymanie się głównych dróg i szlaków.

Argentyna – wyjeżdżając do Argentyny powinniśmy uważać na publiczne demonstracje, które często mają gwałtowny przebieg. MSZ zaleca unikanie zgromadzeń publicznych. Powinniśmy także uważać na kradzieże i włamania.

Armenia – MSZ odradza wszelkie podróże na tereny przy granicy z Azerbejdżanem, w szczególności w prowincjach Tawusz i Gegharkunik. Na pozostałym obszarze Armenii zaleca się zachowanie zwykłej ostrożności

Australia – obecnie obowiązuje tam 3 stopnień zagrożenia terrorystycznego (w 5-stopniowej skali). Oznacza to, że wystąpienie zamachu terrorystycznego jest prawdopodobne. Zaleca się zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.

Azerbejdżan – Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do regionów Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam. Na pozostałym obszarze Azerbejdżanu się  zaleca zachowanie zwykłej ostrożności.

Bahrajn – z uwagi na napiętą sytuację w kraju (demonstracje, zamieszki, sporadyczne zamachy bombowe) MSZ zaleca unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje. W kraju sporadycznie odnotowuje się przypadki przestępczości pospolitej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

Egipt – z powodu na napiętą sytuację w tym kraju i stan wyjątkowy nasze ministerstwo zaleca tylko wyjazdy grupowe organizowane przez certyfikowane biura podróży. Podróże należy ograniczyć do miejscowości turystycznych. Chodzi o rejony po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

Ekwador – MSZ odradza wyjazdy, które nie są konieczne do terenów przy granicy z Kolumbią (oprócz przejścia granicznego w Tulcan) oraz prowincji Esmeraldas. Z powodu na wysoki poziom przestępczości pospolitej zaleca się zachowanie szczególniej ostrożności na terenie całego kraju.

Filipiny – nasze ministerstwo odradza wszelkie podróże w do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu oraz do południowego obszaru Morza Sulu. Podróże nie są także zalecane do do pozostałej części wyspy Mindanao i do miasta Davao. Na całym terytorium Filipin należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na duże zagrożenie terrorystyczne oraz częste napady rabunkowe. Dodatkowo od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami.

Francja – MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. W Paryżu i okolicach uważać na bardzo częste kradzieże kieszonkowe.

Gwinea Bissau – nasze ministerstwo odradza podróże na pogranicze z Senegalem z powodu na zagrożenie minami. Na całym terenie kraju powinniśmy zachować szczególną ostrożność z uwagi na napiętą sytuację polityczną – może dochodzić do demonstracji i zamieszek. Gwinea Bissau to kraj o wysokiej przestępczości pospolitej. 

Haiti – MSZ z powodu na antyrządowe protesty i zamieszki odradza podróże, które nie są konieczne. Na całym terytorium Haiti wysoki jest poziom napadów, włamań i morderstw. Dodatkowo Haiti leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami.

Indie – nasze ministerstwo odradza podróże do stanu Dżammu i Kaszmir (poza regionem Ladakh) ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Na całym terytorium Indii należy zachować ostrożność ze względu na zagrodzenie zamachami terrorystycznymi i powszechną przestępczością. Z powodu przestępstw na tle seksualnym kobiety powinny zachować szczególną ostrożność oraz wystrzegać się samotnego podróżowania po kraju.

Indonezja – MSZ odradza podróże do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua oraz na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy). Tereny te zostały ziszczone przez tsunami w grudniu 2018 roku. Na pozostałym terytorium Indonezji należy zachowywać szczególną ostrożność w związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi. Powinniśmy także wiedzieć, że Indonezja leży w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia, przez Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami.

Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy – niespokojna sytuacja polityczna i zagrożenie terrorystyczne spowodowały wydanie przez polskie MSZ ostrzeżenia, by omijać Strefę Gazy i obszary przygraniczne z Libanem i Syrią. Zachowanie szczególnej ostrożności zalecane jest w Tel Awiwie i Hajfie i Jerozolimie - szczególnie na Starym Mieście.

Jordania – MSZ odradza wszelkie podróże w rejony przy granicy z Syrią (z wyjątkiem Umm Qais) i Irakiem. Powinniśmy także zrezygnować z wyjazdów w okolicę miejscowości Ma’an. W reszcie kraju, w tym w Ammanie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Kenia – według zaleceń naszego ministerstwa szczególnie powinniśmy unikać rejonów przy granicy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym. Kenia to kraj o wysokiej przestępczości i zagrożeniu terrorystycznym, więc powinniśmy być tu szczególnie ostrożni. Zaleca się podróżowanie w zorganizowanych grupach.

Malezja – polskie MSZ odradza podróże na wschodnie wybrzeże stanu Sabah (Borneo). Na pozostałym terytorium Malezji należy zachowywać szczególną ostrożność.

Maroko – wybierając się do Maroka powinniśmy szczególnie unikać rejonów Sahary Zachodniej oraz pogranicza z Algierią. Na pozostałym terytorium Maroka należy zachowywać szczególną ostrożność.

Papua-Nowa Gwinea – w związku z starcami plemiennymi i wprowadzeniem stanu wyjątkowego powinniśmy zrezygnować z wyjazdów do prowincji Hela i Southern Highlands. W reszcie kraju powinniśmy być szczególnie ostrożni z uwagi na wysoki poziom przestępczości.

Peru – wybierając się do Peru należy unikać rejonów przy granicy z Kolumbią oraz regionu VRAE. Na pozostałym terytorium kraju powinniśmy zachować szczególną ostrożność ze względu wysoki poziom przestępczości.

Republika Południowej Afryki – z uwagi na wysoki poziom przestępczości MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności oraz podróżowanie w grupach zorganizowanych i z doświadczonym przewodnikiem.

Tajlandia – z uwagi na napiętą sytuację polityczną MSZ zaleca zachowanie ostrożności i odradza podróże do południowych prowincji: Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla oraz w rejon pogranicza z Mjanmą na północ od miejscowości Mae Sot i w rejonie pogranicza z Kambodżą w prowincjach Surin i Sisaket.

Tunezja – nasze ministerstwo odradza podróże do Tunezji, zwłaszcza w rejony zachodniej i południowej części tego kraju. MSZ zaleca wyjazdy grupowe z renomowanymi biurami podróży i do hoteli z zapleczem ochronnym i prywatną plażą. Nie powinniśmy także opuszczać stref turystycznych.

Turcja – polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem w rejony wschodniej i południowo-wschodniej części Turcji. Szczególnie niebezpieczne są tereny przy granicy z Syrią gdzie istneje duże zagrożenie terrorystyczne i trwają operacje wojskowe. W pozostałych rejonach tego kraju należy zachować ostrożność w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Ukraina – MSZ odradza podróże do obwodów donieckiego i ługańskiego oraz na Półwysep Krymski. Na pozostałym terytorium Ukrainy zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych to wyłącznie zalecenia i rekomendacje - MSZ nie ma możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek miejsca. Warto jednak wziąć je pod uwagę planując wymarzony urlop, by spędzić go spokojnie i bez przykrych niespodzianek.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm