Aktulaności

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o 4.45 na Westerplatte. Po wyciu syren odmówiono modlitwę za poległych oraz złożono wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W obchodach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki a także delegacja Komisji Europejskiej z wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. Na uroczystości rocznicowe dotarli także przedstawiciele polskich samorządów oraz reprezentanci 24 miast z całego świata, które zostały dotknięte II wojną światową, byli to m.in. przedstawiciele władz Londynu, włoskiego Cassino, norweskiego Narvika, holenderskiej Bredy, izraelskiej Hajfy oraz japońskiej Osaki.

Równolegle odbywały się obchody w Wieluniu. Wziął w nich udział prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4.40, bo w wtedy zaczęły się bombardowania miasta, które część historyków uznaje za początek II wojny światowej.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięło udział 40 delegacji zagranicznych – prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej oraz reprezentantów rodzin królewskich. Obok prezydentów Polski i Niemiec w uroczystościach bierze udział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Litwy Gitanas Nauseda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Węgier Janos Ader.

Przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda - podkreślił w nim, że tylko w czasie Powstania Warszawskiego zginęło 200 tysięcy cywili, że są oni częścią 80 milionów ofiar wojny, w tym prawie 50 milionów ofiar cywilnych. Prezydent zwrócił uwagę, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej „To nasza wielka spuścizna, ale i wielka trauma. Ale Polacy walczyli na wszystkich frontach, u boku aliantów na Zachodzie. Bronili nieba Wielkiej Brytanii, kiedy Niemcy bombardowali Londyn, walczyli w bitwie o Anglię. Byli jednymi z tych niewielu, którzy tak wiele zrobili dla tak wielu. Wspaniali polscy lotnicy dali popis klasy i bohaterstwa. Będziemy o tym zawsze pamiętać”.

Podczas swojego wstąpienia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że „Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mu zabrać głos”.Prezydent Niemiec podkreślił również „Ta wojna była zbrodnią niemiecką. Historia tego miejsca jest tego świadectwem. Już od pierwszego dnia wojny Niemcy ostrzeliwali Warszawę. Przez lata siali ogromne spustoszenie w tym mieście. Całe dzielnice miasta zrównali z ziemią”.

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przemówienie wygłosił także wiceprezydent USA. Mike Pence podkreślił odwagę i determinację Polaków w walce o wolność „Nikt jednak nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy; Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów (…). Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków właśnie na to nie pozwoliły. Z czasem zamieniliście tę straszliwą stratę i porażkę we wspaniałe zwycięstwo" - dodał.

Po przemówieniach na placu Piłsudskiego oddano salut narodowy - 21 strzałów armatnich. 

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm