Aktulaności

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych

Zakończyła się 6-dniowa wizyta pary prezydenckiej w stolicy Sanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że współpraca Polski z USA jest "absolutnie strategiczna" w bardzo wielu dziedzinach.

Prezydentowi podczas podróży towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka swój pobyt w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła od oficjalnej wizyty w Białym Domu i spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem oraz jego małżonką, Melanią. Spotkanie zaowocowało podpisaniem polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, dzięki której liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. tysiąc. Dodatkowo Polska jest zainteresowana zakupem od Amerykanów 32 myśliwców piątej generacji F-35.

Tematami rozmów polskiego prezydenta były także kwestie gospodarcze. Andrzej Duda spotkał się między innymi. z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem. Podczas piątkowych spotkań w Houston prezydent rozmawiał z przedstawicielami firm energetycznych, zajmującymi się wydobywaniem i transportowaniem gazu skroplonego, miedzy innymi do Polski. Prezydent spotkanie się także z Rickiem Perrym, sekretarzem energii USA.

Podczas wizyty pary prezydenckiej w USA nie zabrakło także rozmów o nowych technologie. Podczas pobytu w Nevadzie prezydent otworzył Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie, gdzie spotkał się z przedstawicielami start-upów. Andrzej Duda podczas wizyty w Kalifornii spotkał się także z przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej oraz otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii. Warta wspomnienia jest także wizyta prezydenta w siedzibie Google, gdzie rozmawiał z polskimi inżynierami oraz  z prezes YouTube, Susan Wojcicki.

Para prezydencka spotkała się także z Polonią amerykańską, której prezydent dziękował za pamięć o ojczyźnie oraz za trwanie przy Polsce i przy Polskości.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm