Aktulaności

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – jak głosowała Polonia za granicą?

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Polacy w kraju zadecydowali, że mandaty uzyskają 3 komitety – Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,38%, Koalicja Europejska z wynikiem 38,47% i Wiosna, na którą zagłosowało 6.06% obywateli.

Jakie były wyniki wyborów za granicą?

Polacy mieszkający poza granicami kraju głosowali na kandydatów zgłoszonych w okręgu wyborczym nr 4 w Warszawie w 203 obwodowych komisjach wyborczych na całym świecie. Wśród Polonii najwięcej głosów otrzymała Koalicja Europejska z poparciem 36,7% głosów, na drugiem miejscu znalazł się PiS z wynikiem 29,15% głosów. Trzecią siłą została Wiosna z wynikiem 14,74%. Dwucyfrowy wyniki zanotowała także Konfederacja z poparciem 13,16%. Poparcie Polonii nie wystarczyło, by Konfederacja otrzymała mandaty do Parlamentu Europejskiego – w kraju uzyskała wynik 4,55%, co plasuje ją tuż pod progiem wyborczym.

USA – zdecydowane zwycięstwo PiS

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie zwyciężyło wśród Polonii amerykańskiej – w Chicago partia Jarosława Kaczyńskiego pokonała Koalicję Europejską stosunkiem głosów 3154:498. Głosy Polonii z Nowego Jorku wyniosły 1135:716 dla rządzącej partii. Jedynie w Waszyngtonie Koalicji udało się wyprzedzić PiS z wynikiem 208:71.

Wielka Brytania – zwycięstwo Koalicji

Na wyborach na Wyspach Brytyjskich najwyższy wyniki uzyskała Koalicja Europejska z wynikiem 30,2% głosów. Kolejną siłą okazała się Konfederacja z wynikiem 24,1%, która wyprzedziła tym samym Prawo i Sprawiedliwość, które ostatecznie otrzymało 23,8% głosów. Na czwartym miejscu uplasowała się Wiosna z poparciem 14,7% głosów. W Wielkiej Brytanii frekwencja wśród Polonii wyniosła 85%.

Czechy – Koalicja przed Wiosną

Głosy czeskiej Polonii dały zwycięstwo Koalicji Europejskiej, na drugim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia. Partia rządząca zajęła w Czechach dopiero 3 miejsce, za nią znalazła się Konfederacja. Czeska Polonia oddała 522 ważne głosy z 1199 ważnych na Koalicję Europejską, tuż za nią uplasowała się Wiosna z wynikiem 350 głosów, na PiS zagłosowało 136 osób.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm