Polacy na świecie

Polacy na Antarktydzie

Polacy mieli swój wkład w odkrywanie i badanie tej tajemniczej i długo nieznanej krainy już od pierwszy wypraw. Chociaż przekonanie o istnieniu tajemniczego kontynentu istniało już od czasów starożytnych to pierwsze udokumentowane próby jego odkrycia pochodzą z końca XVIII – wtedy to wyprawa Jamesa Cooka zawróciła ok. 120 km przed wybrzeżem Antarktydy z obawy przed zniszczeniem statków przez lód morski.

Pierwsze, niepotwierdzone wzmianki o dotarciu na nowy kontynent pochodzą z 1821 i 1853 roku, jednak oficjalnie człowiek postawił stopę na Antarktydzie 24 stycznia 1895 roku. Już w 1898 pierwszego zimowania dokonała grupa, w skład której wchodziło dwóch Polaków – Henryk Arctowski oraz Antoni Dobrowolski. Polacy zajmowali się badaniami naukowymi nowego kontynentu i wnieśli znaczący wpływ w jego poznanie.

W późniejszych latach Polacy pojawiali się na Antarktydzie głównie pracując na statkach wielorybniczych lub towarzysząc kolejnym wyprawom badawczym, jak Bill Grzegorz Gawroński, syn polskich emigrantów, który uczestniczył w budowie stacji badawczej Little America. Dzięki niemu pierwszy raz na lodowej ziemi załopotała polska flaga.

Po II wojnie światowej pierwszym Polakiem na Antarktydzie był żołnierz Armii Andersa Zbigniew Zaprucki. Po wojnie zaczęto się w Polsce bardziej interesować tym kontynentem i już w 1956 roku wyruszyła ekspedycja z udziałem Polaków, jednak oficjalnie była to wyprawa radziecka. Członkami wyprawy byli Stefan Różycki, Alina i Czesław Cęntkiewiczowie, Wojciech Krzemiński, Janusz Śledziński Zbigniew Ząbek, Czesław Nowicki oraz Maciej Zalewski. Polacy przejęli wówczas od ZSRR stację Oazis, stacji nadano imię Antoniego Dobrowolskiego. Do końca 1975 roku na Antarktydę trafiło kilkunastu polskich naukowców, działalność zawiesiła także stacja im. Dobrowolskiego. Jednak rok 1975 jest kluczowy, ponieważ wtedy ruszyła pierwsza polska wyprawa badawcza, która miała na celu m.in. założenie nowej polskiej stacji badawczej. Stacja badawcza im. Henryka Arctowskiego ruszyła 26 lutego 1977, a jej budowa trwała zaledwie 57 dni.

Stacja badawcza działa nieprzerwanie do dziś, dzięki czemu na Antarktydzie nieprzerwanie przebywa kilkudziesięciu Polaków, pracowników stacji.

 

Polacy na Antarktydzie: 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego - arctowski.aq/pl/o-stacji

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm