Polacy na świecie

Polacy na Węgrzech

Kontakty polsko-węgierskie sięgają już czasów średniowiecza. Jednak znacząca liczba rodaków trafiła na ziemie węgierskie w XVIII wieku. Byli to osadnicy z okolic Spisza, Podhala, Muszyny i Krynicy, którzy osiedlili się w okolicach Miszkolca.

Wiek XIX to emigracja głównie polityczna po przegranych powstaniach narodowych w Polsce. Polacy trafili na Węgry także podczas powstania węgierskiego w latach w 1848-1849. Pod dowództwem Józefa Bema i Henryka Dembińskiego walczyły tysiące polskich żołnierzy.

Pod koniec XIX wieku na Węgry zaczęli przybywać emigranci zarobkowi, znajdujący zatrudnienie głównie w kopalniach. W tym czasie powstała nawet polska kolonia na Kőbánya, obecnie jednej z dzielnic Budapesztu.

Podczas II wojny światowej przez Węgry przeszła ok. 100 tysięczna fala polskich żołnierzy i uchodźców - część z nich pozostała na Węgrzech na stałe. Była to ostatnia tak duża fala emigrantów z Polski.

W 1993 r. Parlament Węgierski przyjął ustawę o prawach mniejszości narodowych i etnicznych, co pozwoliło na powstanie na Węgrzech samorządów mniejszości narodowych. Polacy znaleźli się w gronie 13 mniejszości osiadłych na Węgrzech "od wieków". 

Po wejściu Polski i Węgier do Unii Europejskiej liczba Polonii nie wzrosła. Według spisu powszechnego z 2011 roku 7 tysięcy osób zadeklarowało polskie pochodzenie.

 

Polacy i organizacje polonijne na świecie:

Instytut Polski w Budapeszcie - polinst.hu

Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech - www.polonia.hu

Polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonez z Budapesztu - polonez.hu

Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha - www.dombudapeszt.com

Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Józefa Bema na Węgrzech - www.bem.hu

Stowarzyszenie Kulturalne Polonia Nova - www.polonianova.hu

 

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm