Polacy na świecie

Polacy w Bośni i Hercegowinie

Historia polskiej obecności na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny sięga końca wieku XIX. Polacy zaczęli przybywać do Bośni i Hercegowiny w związku z zajęciem tych terenów przez Austro-Węgry.

Władzom austro-węgierskim zależało na zasiedleniu słabo zaludnionych części nowego terytorium. Polscy osadnicy zostali skierowani do pracy w administracji państwowej. Dużą grupę emigrantów stanowili także chłopi małorolni, którym obiecano od 10 do 12 hektarów lasu, który musieli zagospodarować w ciągu 3 lat. Liczba osób deklarujących język polski jako ojczysty według spisu z 1910 roku wynosiła ponad 11 tysięcy osób. Do końca lat 30. liczba Polaków w Bośni i Hercegowinie wzrosła do ponad 15 tysięcy.

W czasie II wojny światowej ok. 3 tysięcy Polaków dołączyło do jugosłowiańskich partyzantów, a wiosną 1944 roku sformowano 5 Batalion 14 Środkowobośniackiej Brygady Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii, w skład którego weszła polska i rusińska mniejszość etniczna. Po wojnie zadecydowano o przesiedleniu Polaków do Polski, z których większość osiedliła się w okolicach Bolesławca.

Współcześnie Polonia w Bośni i Hercegowinie jest niewielka, liczy ok. 350 osób. Najwięcej Polaków mieszka w  Tuzli, Sarajewie, Mostarze i Banja Luce.

 

Polacy i organizacje polonijne w Bośni i Hercegowinie: 

Polonika Balkanika Blog - polonika-balkanika.blogspot.com

Udruženje Poljaka i prijatelja "Mak" - Opština Gradiška - www.facebook.com/PoljaciMak

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm