Polacy na świecie

Polacy w Izraelu

Według różnych szacunków w Izraelu żyje ok. 300 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Jednak, ze względu na skomplikowaną historię łączącą oba narody, Izraelczycy polskiego pochodzenia często nie określają siebie jako Polonii.

Żydzi polskiego pochodzenia, którym udało się przetrwać koszmar holocaustu, często decydowali się na wyjazd z Polski, nierzadko tracąc tym samym polskie obywatelstwo. Powstałe w 1948 roku państwo Izrael stało się kierunkiem docelowym dla wielu z nich. Chcąc zapomnieć o traumatycznych wojennych przeżyciach, wielu rozpoczynało życie od nowa, nie utożsamiając się z narodowością polską.

Kolejna fala Polaków wyjechała do Izraela po 1968 roku. Trwający od kilku lat kryzys, zwieńczony słynnym strajkiem studentów Uniwersytetu Warszawskiego w marcu 1968 roku, skumulował dostrzegalną już wcześniej niechęć władz komunistycznych do żydowskiej społeczności. Zmasowana kapania antysemicka zmusiła do wyjazdu z Polski ok. 13 tysięcy Żydów, często bardzo głęboko związanych z Polską.

Mimo skomplikowanej historii łączącej oba narody w Izraelu działają polonijne organizacje promujące polską kulturę i język. Przy Ambasadzie RP w Tel Awiwie działa także polska szkoła, a dwa kościoły (w Jerozolimie i Tel Awiwie) odprawiają msze w języku polskim.

 

Polacy i organizacje polonijne w Izraelu: 

Towarzystwo Polonijne Piast w Izraelu - www.facebook.com/towarzystwopolonijne.piast

Polacy w Israelu - www.facebook.com/polacyw.israelu

Polish Institute Tel Aviv - www.polishinstitute.org.il

Towarzystwo Przyjaźni Palestyńsko-Polskiej - www.facebook.com/towarzystwoprzyjazni.palestynskopolskiej

Dom Polski w Jerozolimie - elzbietankijerozolima.com

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm