Polacy w RPA
O początkach polskiej emigracji do RPA można mówić od okresu międzywojennego, kiedy do Afryki przybyło kilka tysięcy polskich osadników. Liczba ta znacznie zwiększyła się w trakcie i po II wojnie światowej, szczególnie dzięki byłym żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych. Rząd RPA przyjął także grupę ok.500 polskich dzieci, w większości sierot, ofiar zsyłek na Syberię z początku lat 40. XX wieku z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
Największą grupę emigrantów stanowiła tzw. emigracja solidarnościowa z początku lat 80. W wyniku polityki apartheidu potrzebowano wykształconych, białych emigrantów do pracy. Dla Polaków, którym udało się uciec za żelazną kurtynę, była to interesująca oferta - wielu rodaków z niej skorzystało i osiedliło się w Republice Południowej Afryki na stałe.
Obecnie Polonię w RPA szacuje się na ok. 25-30 tysięcy osób, zamieszkałych głównie w miejskich aglomeracjach. Jednak, z uwagi na napiętą sytuacje polityczną, społeczną i gospodarczą wiele polskich rodzin zdecydowało się na wyjazd do Polski lub innych krajów. Mimo to w RPA wciąż działają organizacje polonijne mające na celu kultywowanie i przekazywanie polskich tradycji i kultury. W Kapsztadzie, Johannesburgu i Vanderbijlpark działają polskie parafie wokół których koncentruje się życie polonijne. W Pretorii i Johannesburgu działają polonijne szkoły.
Polacy i organizacje polonijne w RPA:
Stowarzyszenie Polskie w Kapsztadzie - kapsztad.wordpress.com
Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu - www.facebook.com/pages/category/Nonprofit-Organization/Zjednoczenie-Polskie-w-Johannesburgu
Stowarzyszenie Polskie w Cape Town - www.facebook.com/StowarzyszeniePolskiewCapeTown
Skomentuj
Dyskusje