Poznaj Polskę

Skąd się wzięła Polska – legendy i podania

Legendy stanowią bardzo ważną część dziedzictwa kulturowego każdego narodu. Jako Polacy chcemy wiedzieć, jakie były początki naszego kraju i narodu. Ciekawi nas, kim byli nasi przodkowie, czego dokonali i jakie były ich losy. Historia Polski jest znana z dokumentów i kronik, ale naród polski istniał już dużo wcześniej, nim pojawiły się dokumenty pisane. Zanim powstała historia naukowa wśród ludu żyła pamięć o ważnych wydarzeniach i postaciach. Krążyły o nich opowiadania wysławiające ich czyny i zasługi. Opowieści ludowe przekazywane z pokolenia na pokolenie z biegiem czasu zmieniały się i nabierały mitycznego charakteru. To właśnie legendy uważa się za pierwsze próby wytłumaczenia swojego pochodzenia. Oto dwie z najpopularniejszych legend wyjaśniających powstanie państwa polskiego.

 

O Lechu, Czechu i Rusie

Jednym z najbardziej znanych podań słowiańskich jest historia o trzech braciach – Lechu, Czechu i Rusie, którzy przywędrowali ze swoimi plemionami na tereny między Wisłą a Odrą. Poszukiwali miejsca, w którym mogliby osiedlić się wraz ze swoim ludem. Pewnego dnia, gdy wyjechali na dużą polanę zauważyli ogromny dąb, w którego konarach gniazdo założyły orły. Lechowi bardzo spodobało się to miejsce, więc postanowił, że tu zostanie. Zbliżył się do gniazda i kazał wyjąć z niego jedno orle pisklę. Posadził je sobie na ręce i popatrzył na nie na tle czerwonego, zachodzącego słońca. Wtedy właśnie Lech zdecydował, że odtąd taki będzie znak jego i całego narodu. W tym miejscu Lech zbudował gród obronny i od orlego gniazda nazwał go Gnieznem. Od Lecha wywodzą się Polacy zwący się czasem Lechitami. Gniezno zaś stało się pierwszą stolicą Polski.

Bracia Lecha postanowili jechać dalej i szukać miejsc dla siebie – Czech na południe, a Rus na wschód. To od nich właśnie pochodzą narody sąsiadujące z Polakami – Czesi i Rusini.

O Piaście Kołodzieju

Niedaleko Kruszwicy żył kołodziej o imieniu Piast. Wraz z żoną Rzepichą mieszkał w skromnej chacie i wyrabiał wozy. Znano go jako doskonałego rzemieślnika, lecz również jako bardzo dobrego, mądrego i rozważnego człowieka. Zawsze służył ludziom dobrą radą i pomocą w rozmaitych sprawach. Wraz z żoną bardzo cieszyli się z przyjścia dziecka na świat, a zarazem martwili, bo chłopiec był niewidomy. W tamtych czasach istniał zwyczaj, że gdy chłopiec kończył siedem lat przechodził spod opieki matczynej pod władzę ojca. Urządzano z tej okazji ucztę, na której symbolicznie ścinano chłopcu włosy i nadawano imię. Na postrzyżynach syna Piasta pojawiło się dwóch nieznanych nikomu gości. Piast poprosił gości do stołu i ucztowania. Gdy nadszedł moment ścięcia włosów dwaj wędrowcy zbliżyli się do chłopca, nadali mu na imię Siemowit i błogosławili jemu i całej jego rodzinie. Przepowiedzieli, że wielka przyszłość czeka cały ród Piastów. W tej samej chwili Siemowit zaczął widzieć. Następnie wszyscy goście kolejno obcinali Siemowitowi pasemko włosów, aż obrzęd postrzyżyn został zakończony, a przybysze niespodziewanie zniknęli.

Po latach spełniło się życzenie tajemniczych przybyszów – Siemowit wyrósł na mądrego i dzielnego młodzieńca, a po śmierci Popiela lud wybrał go na nowego władcę. I wtedy Piast został księciem. Od niego wywodzi się polski królewski ród Piastów. Książęta i królowie z tego rodu zjednoczyli najpierw wszystkie polskie plemiona, by następnie rządzić Polską przez kolejne 500 lat. Pierwszym, który opisał legendę o Piaście, był Gall Anonim, kronikarz na dworze króla Bolesława Krzywoustego. 

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm