Poznaj Polskę

Wielkanoc w Polsce – tradycje, obrzędy, potrawy

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Nic więc dziwnego, że w Polsce, kraju katolickim, święta te są szczególnie wyczekiwane i uroczyście obchodzone. To wyjątkowo kolorowe i bogate w tradycyjne obrzędy święto jest czasem zadumy, ale także radości ze zmartwychwstania Jezusa.

W większości polskich domów od pokoleń kultywuje się symboliczne tradycje i zwyczaje, które podkreślają i odzwierciedlają główne idee świąt wielkanocnych – zwycięstwo życia nad śmiercią oraz afirmację sił witalnych i urodzaju.

Podczas tych wyjątkowych świąt duże znaczenie odgrywa świat przyrody. Święta wielkanocne co roku przypadają bowiem na okres wiosenny, gdy przyroda po długiej zimie wreszcie budzi się do życia. Czas ten ma również wymiar symboliczny – oznacza rozpoczęcie nowego cyklu życia, podkreśla jego naturalny rytm i zmiany, jakie zachodzą w życiu każdego człowieka.

Święta Wielkanocne poprzedza 40-dniowy Wielki Post – okres pokuty i refleksji – podczas którego większość chrześcijan nie uczestniczy w zabawach i hucznych imprezach, unika jedzenia posiłków zawierających mięso, a także wstrzymuje się od innych przyjemności. Tradycyjnie w polskich domach przeprowadzane są wtedy wiosenne porządki symbolizujące również wewnętrzne przygotowanie do świąt i oczyszczenie duszy.

Niedziela Palmowa, zwana dawniej „Kwietną” lub „Wierzbową”, kończy czas Wielkiego Postu, rozpoczynając Wielki Tydzień. Podczas niedzielnego nabożeństwa ksiądz święci palmy wykonane z młodych gałązek wierzby, bukszpanu i polnych kwiatów. Kiedyś poświęconą palemką uderzało się lekko każdego z domowników, aby przynieść mu szczęście. Palemkami poklepywano także zwierzęta, aby były zdrowe przez cały rok. Palmy miały chronić dom przed burzą, a domowników przed nieszczęściem i chorobami.

Wielki Tydzień jest okresem intensywnych przygotowań do Wielkanocy, podczas którego przyrządza się i dekoruje tradycyjne potrawy, a także maluje i ozdabia jajka.

Mszą wieczorną w Wielki Czwartek Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, czyli trzech najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia. W Wielki Piątek w kościołach w całej Polsce odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których ciało Chrystusa składane jest do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post.

W Wielką Sobotę święcimy wodę, ogień i cierń, a także pokarmy, które zostaną spożyte podczas niedzielnego śniadania. Zanoszone są do kościoła w wiklinowych koszyczkach tradycyjnie przykrytych białymi serwetkami. Zawartość koszyczków może się różnić się w zależności od poszczególnych regionów, ale w żadnym nie może zabraknąć najważniejszych wielkanocnych produktów: jajka (symbolu rodzącego się życia), figurki baranka wykonanej najczęściej z ciasta lub cukru (symbolu zmartwychwstałego Chrystusa), chleba (symbolu ciała Chrystusa), chrzanu (symbolu siły), soli (symbolu oczyszczenia i prawdy), sera, wędlin lub kiełbasy, które symbolizują zdrowie i płodność oraz ciasta (najczęściej babki piaskowej) – symbolu umiejętności i doskonałości. Wieczorem w Wielką Sobotę lub w Wielką Niedzielę z samego rana w kościołach odbywa się msza rezurekcyjna, podczas której wierni biorą udział w procesji w akompaniamencie pieśni sławiących Zmartwychwstanie Jezusa.

Jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych są jajka. Są pierwszą potrawą, jaką spożywamy podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Tym symbolem nowego życia i pomyślności dzielimy się z bliskimi, składając sobie życzenia. Zdobienie i malowanie jajek to jedna z najstarszych tradycji wielkanocnych. Istnieje wiele technik i sposobów ozdabiania, które często różnią się w zależności od regionu – np. gotowanie w naturalnych barwnikach (łuskach cebuli, burakach), nalepianie na skorupki elementów z papieru, malowanie farbami czy też oklejanie ozdobnymi włóczkami.

Prawdziwe świętowanie rozpoczyna się w Wielką Niedzielę od uroczystego śniadania podanego na stole przykrytym białym obrusem i udekorowanym bukszpanem. Obficie zastawiony stół powinien być rekompensatą i nagrodą za wyrzeczenia podczas przedświątecznych postów.

W niektórych regionach po świątecznym śniadaniu następuje tzw. zajączek wielkanocny – czyli szukanie drobnego upominku ukrytego w domu lub ogrodzie. Niedziela Wielkanocna to czas rodzinnego biesiadowania i radości.

W Wielkanocny Poniedziałek, zwany także lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem, tradycyjnie polewamy się wodą. Oblewany wodą jest każdy, choć zgodnie z tradycją powinny być to kobiety i dziewczęta. Mówiono, że im mocniej oblana panna, tym prędzej wyjdzie za mąż.

Polska Wielkanoc jest świętem bardzo smacznym. Na stołach zawsze muszą pojawić się tradycyjne potrawy wielkanocne, zarówno te mięsne i z dodatkiem jajek, jak i słodkie wypieki. Nie może zabraknąć między innymi: żuru na białej kiełbasie, zupy chrzanowej, białego barszczu z jajkiem, pasztetów, jajek faszerowanych, drożdżowej babki wielkanocnej czy tradycyjnego mazurka na kruchym cieście.

Różnorodność polskich zwyczajów sprawia, że okres Świąt Wielkanocnych to najbardziej kolorowy i tradycyjny czas w roku. To radosne święta, podczas których najważniejsza jest rodzina i wspólnie spędzony czas w otoczeniu budzącej się do życia przyrody i pierwszych słonecznych dni.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm