Belgia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli Rue Stevin 139 1000 Bruksela Tel: +32 2 78 04 500 Fax: +32 2 73 618 81 bruksela.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.bruksela.msz.gov.pl Zobacz więcej

Belgia – atrakcyjny kierunek dla Polaków szukających pracy za granicą

Belgia od lat pozostaje popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków. Ten dziesięciokrotnie mniejszy od Polski kraj, będący siedzibą władz Unii Europejskiej, kusi imigrantów stabilnym i rozwiniętym rynkiem pracy oraz wysokim standardem usług publicznych.

Gdzie szukać pracy w Belgii?

Polacy w Belgii to prawie stutysięczna społeczność rozsiana po całym kraju. Belgijska Polonia obecna jest we wszystkich sektorach tamtejszej gospodarki. Polacy pracujący w Belgii najczęściej podejmują zatrudnienie w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Ważną gałęzią belgijskiego rynku pracy jest praca sezonowa (tymczasowa) przy zbiorach upraw. Taka forma zarobkowania może być korzystną propozycją dla osób chcących zdobyć pierwsze doświadczenie w pracy za granicą lub dla studentów pracujących w czasie wakacji. Wiele możliwości pracy tymczasowej oferuje także branża gastronomiczna i handlowo-usługowa. W Belgii wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników w sektorze budowlanym. Specjaliści z tej branży mogą liczyć na szeroki wybór ofert pracy. Sporo możliwości znajdą także osoby poszukujące zatrudnienia przy produkcji, w magazynach oraz w opiece zdrowotnej.

Ponieważ Belgia jest jednym z najważniejszych centrów Unii Europejskiej, tamtejszy rynek pracy obfituje także w oferty dla pracowników administracji z wysokim stopniem specjalizacji. Osoby zatrudnione w instytucjach UE muszą jednak wykazać się biegłą znajomością języków obcych oraz odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym.

Praca Belgia - zarobki

Wynagrodzenia w Belgii należą do najwyższych w całej Europie. Płaca minimalna wynosi około 1985 euro brutto miesięcznie i pozwala na utrzymanie się w dużym mieście.

A jak wyglądają średnie pensje w popularnych wśród Polonii branżach? Polacy pracujący w Belgii mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenia niż w Polsce. Początkujący pracownik budowlany może zarobić prawie 37 000 euro brutto rocznie, a wysoko wykwalifikowany specjalista z tej branży – około 60 000 euro brutto rocznie. W przypadku pracy sezonowej obowiązują stawki godzinowe, które różnią się w zależności od branży i regionu Belgii. Wynagrodzenie pracownika produkcji waha się między od 14 do 20 euro brutto za godzinę. Zarobki osób pracujących w sektorze rolnym są niższe i oscylują w granicach 12 euro brutto za godzinę. Pracownicy zatrudnieni w gastronomii i przy sprzątaniu mogą z kolei liczyć na zarobki nieznacznie przekraczające minimalne wynagrodzenie za pracę.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Belgii na stronie polonia.org

Bez względu na to, czy poszukujemy pracy sezonowej, czy stałej, warto skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy za granicą. Na naszej stronie internetowej znaleźć można aktualizowaną bazę ofert pracy w Belgii. Serwis polonia.org to także platforma, na której zaprezentować się mogą polscy przedsiębiorcy poszukujący pracowników i promujący swoje biznesy. Praca w Belgii u polskiego pracodawcy może okazać się ułatwieniem dla początkujących emigrantów, a także dla osób bez znajomości języków obcych. 

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie