Niemcy

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie Lassenstr. 19-21 14193 Berlin Tel: +49 30 22 313 0 Fax: +49 3022313155 berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.berlin.msz.gov.pl Zobacz więcej

Niemcy – atrakcyjny kierunek dla Polaków chcących pracować za granicą

Niemcy to kraj słynący z potężnej i stabilnej gospodarki, której motorem napędowym jest wyjątkowo chłonny rynek pracy. Mimo że niemiecka machina gospodarcza przeżywa ostatnio popandemiczną recesję, nasz zachodni sąsiad pozostaje jednym z głównych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Praca w Niemczech jest wciąż opłacalna i to z wielu powodów.

Praca Niemcy – w jakich branżach zatrudnia się Polaków?

Polscy emigranci znajdują zatrudnienie w niemal wszystkich sektorach niemieckiej gospodarki. Najpopularniejsze wśród Polonii branże to: przemysł, budownictwo, opieka zdrowotna oraz transport. Polacy w Niemczech pracują także w korporacjach, gastronomii i rolnictwie. To, na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w poszczególnych branżach, uzależnione jest od wielu czynników, np. od posiadania poszukiwanych kwalifikacji, poziomu znajomości języka niemieckiego oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego kandydata. Znaczący wpływ na wysokość pensji ma miejsce zamieszkania. Mieszkańcy wschodnich landów Niemiec wciąż zarabiają mniej niż ich rodacy żyjący na zachodzie kraju.

Zarobki Polaków pracujących w Niemczech

Od stycznia 2024 roku płaca godzinowa płaca minimalna w Niemczech wynosi 12,41 euro brutto i ma rosnąć w kolejnych latach. Przyjrzyjmy się przykładowym kwotom rocznym, na jakie mogą liczyć Polacy pracujący w Niemczech.

Emigranci często podejmują pracę w fabrykach przy produkcji różnego rodzaju towarów. Średnie wynagrodzenie w tej branży to około 27 500 euro brutto rocznie. Pracownicy budowlani mogą liczyć na jeszcze lepsze zarobki i perspektywy wzrostu wynagrodzeń, na przykład cieśla może zarobić średnio nawet 36 000 euro brutto, a pracownik zatrudniony przy montażu – około 32 000 brutto. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja osób zatrudnionych w opiece, np. nad osobami starszymi. Opiekunowie będący pomocami domowymi mogą liczyć na 26 000 euro brutto rocznie. Znacznie wyższe zarobki osiąga wykwalifikowany personel opiekuńczy w domach opieki i w prywatnych placówkach opiekuńczych. Zarobki opiekunek osób starszych zależne są od bardzo wielu czynników. Na wysokość wynagrodzenia wpływa długość zatrudnienia, stan zdrowia podopiecznego, liczba godzin pracy, kwalifikacje oraz zakres obowiązków.

Niemcy – baza ofert pracy na polonia.org

Pomocą w poszukiwaniu zatrudnienia może okazać sprawdzona baza ofert pracy w Niemczech, którą znajdziecie na stronie polonia.org. Zapoznanie się z bazą ofert pozwoli na zorientowanie w aktualnym zapotrzebowaniu na zagranicznym rynku pracy. Portal umożliwia także zamieszczenie własnego ogłoszenia i wypromowanie swojej działalności wśród Polonii.

Baza polskich firm w Niemczech na stronie polonia.org

Na naszej stronie znajdziecie także bazę firm założonych przez polskich przedsiębiorców w Niemczech, z której mogą skorzystać zarówno poszukujący zatrudnienia, jak i właściciele biznesów, chcący poszerzyć sieć kontaktów lub pozyskać nowych klientów dla swojej działalności gospodarczej.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie