Francja

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu 1, rue de Talleyrand 75007 Paryż Tel: +33 1 43 17 34 00 Fax: +33 1 43 17 34 01 paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/francja Zobacz więcej

Francja – atrakcyjny kierunek dla Polaków szukających pracy

Początki polskiej emigracji we Francji sięgają czasów rozbiorów i Rewolucji Francuskiej. Polacy uciekali tam przed represjami politycznymi ze strony zaborców. Dziś kraj nad Sekwaną jest celem emigrantów zarobkowych, którzy poszukują lepszych warunków życia i pracy. Francja przyciąga dziś przybyszów z całego świata 35-godzinnym tygodniem pracy, wysokim standardem usług publicznych oraz dbałością przestrzeganie praw pracowniczych.

Francja – gdzie szukać pracy?

Francja to kraj z potężną gospodarką i dobrze rozwiniętym rynkiem pracy. Polacy we Francji są obecni w niemal wszystkich jego sektorach, począwszy od przemysłu ciężkiego i budownictwa, a skończywszy na turystyce i rolnictwie. Branże, w których jest najwięcej ofert dla Polaków, to usługi remontowo-budowlane, transport i logistyka, turystyka, rolnictwo i opieka zdrowotna. Jak widać, wachlarz możliwości jest dość szeroki, a szanse początkującego emigranta na znalezienie pracy zależą od kilku czynników. Jednym z nich jest znajomość lub gotowość do nauki języka francuskiego; ta umiejętność znacznie zwiększy atrakcyjność kandydata w oczach potencjalnych pracodawców. Wiele francuskich firm i zakładów pracy poszukuje pracowników mających doświadczenie na podobnym stanowisku i wykształcenie kierunkowe potrzebne do wykonywania danego zawodu. Wymóg ten dotyczy przede wszystkim wysoko wyspecjalizowanych inżynierów i specjalistów z dziedzin technicznych. Duże możliwości wyboru miejsca pracy mają przedstawiciele zawodów medycznych, w szczególności lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Polacy pracujący we Francji odnajdują się także w zawodach, które nie wymagają określonych kwalifikacji, np. przy prostszych pracach fizycznych lub w hotelarstwie.

Praca Francja – przykładowe zarobki

Od 1 stycznia 2024 roku wynagrodzenie minimalne we Francji wynosi 1766 euro brutto miesięcznie (11,65 euro za godzinę) przy 35-godzinnym tygodniu pracy. Na takie zarobki mogą liczyć początkujący pracownicy zatrudnieni przy pracach sezonowych, np. przy zbiorach warzyw i owoców. Nieco wyższe stawki otrzymują osoby zatrudnione przy produkcji i w branży hotelarskiej – około 12,80 euro za godzinę. Znacznie więcej zarabiają wyspecjalizowani pracownicy z branży budowlanej i kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C+E – nawet 15-20 euro brutto za godzinę, w zależności od stażu pracy i kwalifikacji. Zarobki personelu medycznego podaje się w kwotach miesięcznych. Lekarz zarabia średnio 8 do nawet 15 tysięcy euro brutto, a pielęgniarki i fizjoterapeuci – około 3000 euro.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Jak widać, francuski rynek pracy oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Będąc na początku swojej emigracyjnej drogi, warto skorzystać z wiarygodnej bazy ofert pracy na stronie polonia.org. W naszym serwisie udostępniamy także bazę firm polskich działających we Francji, która może się przydać zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom pragnącym wypromować swoje biznesy wśród Polonii.

Najnowsze w serwisie