Dania

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze Richelieus Alle 12 2900 Hellerup Kopenhaga Tel: +45 39467700 copenhagen.info@msz.gov.pl www.kopenhaga.msz.gov.pl Zobacz więcej

Dania – atrakcyjny kierunek dla emigrantów z Polski

Mieszkańcy Danii stali się szeroko rozpoznawani na świecie dzięki "hygge" - specyficznemu stylowi życia, w którym ceni się to, co wygodne, miłe i przytulne. Taki sposób życia najwyraźniej przynosi dobre rezultaty, ponieważ Duńczycy od lat zajmuje najwyższe miejsca w rankingach najszczęśliwszych społeczeństw świata. Nic dziwnego, że wielu obcokrajowców myśli o Danii jako o idealnym miejscu pracy. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje, które każdy emigrant powinien znać.

Dania - praca dla Polaków

Polacy pracujący w Danii chwalą nie tylko duńskie podejście do życia, ale także uwarunkowania tamtejszego rynku pracy. Ten skandynawski kraj słynie z niskiego bezrobocia, silnej pozycji związków zawodowych i wysokiej kultury pracy.

Polacy w Danii są obecni przede wszystkim w branży budowlanej i remontowej, w przetwórstwie i na produkcji, w sektorze motoryzacyjnym (mechanicy, blacharze samochodowi, lakiernicy), w rolnictwie oraz w branży hotelarskiej i turystycznej. Pracownicy zatrudnieni w tych gałęziach gospodarki zwykle nie muszą legitymować się znajomością języka duńskiego. Dla pracodawców ważniejsze jest to, aby kandydat miał doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Wyjątek stanowi praca z obcokrajowcami, np. w obsłudze turystów, w której możliwość porozumiewania się z klientami jest warunkiem koniecznym. W Danii zdecydowana większość mieszkańców posługuje się angielskim, dlatego znajomość tego języka w stopniu komunikatywnym znacząco ułatwi cudzoziemcowi poszukiwanie zatrudnienia. Oferty pracy w Danii w większości dotyczą pracy fizycznej, jednak nie brakuje też możliwości zarobkowania dla osób z wyższym wykształceniem. Szczególnie poszukiwani są pracownicy ochrony zdrowia, specjaliści z branży IT, programiści oraz nauczyciele.

Dania – przykładowe zarobki

W Danii nie ma jednej, odgórnie ustalonej płacy minimalnej – zatem ciężko jest wskazać konkretne zarobki w Danii. Wysokość wynagrodzeń w poszczególnych gałęziach gospodarki negocjowana jest między pracodawcami a związkami zawodowymi. Stawki godzinowe dla pracowników w popularnych branżach zależą od kilku czynników, np. znajomości języka, umiejętności i doświadczenia. Specjaliści w zakresie budownictwa zarabiają od 160 do nawet 240 koron duńskich (DKK) za godzinę. Znacznie niższe zarobki otrzymują pracownicy zatrudnieni w rolnictwie – od 100 do 120 DKK, i na produkcji – od 110 do 130 DKK. Na podobne pensje mogą liczyć osoby pracujące przy sprzątaniu oraz w gastronomii.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

W naszym serwisie polonia.org znajdziecie wiele przydatnych informacji na temat pracy za granicą. Szczególnie interesująca może okazać się baza ofert pracy w Danii, która jest na bieżąco aktualizowana. Portal polonia.org zawiera także bazę polskich firm założonych przez przedstawicieli Polonii za granicą. Jest to niezwykle cenne narzędzie dla wszystkich emigrantów, którzy chcą wypromować swoje biznesy wśród polskiej społeczności. Dzięki portalowi polonia.org Twój start za granicą stanie się łatwiejszy.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie