USA

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie 2640 16th Street, N.W. 20009 Waszyngton Tel: +1 202 499 1700 Fax: (202) 328-6271 waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.waszyngton.msz.gov.pl Zobacz więcej

Stany Zjednoczone – dobry kierunek emigracji?

Stany Zjednoczone dla wielu pokoleń Polaków były symbolem wolności i dobrobytu, miejscem, w którym marzenia naprawdę się spełniają. Uchodźcy i imigranci z naszego kraju ściągali do USA już w pierwszej połowie XIX wieku i nie byli w tym odosobnieni. Spełnienie swojego „amerykańskiego snu” było i jest marzeniem milionów ludzi na całym świecie. Obecnie Polacy w USA stanowią naprawdę sporą grupę.

USA – praca dla Polaków

USA to dziś największe skupisko Polonii na świecie, liczbę osób polskiego pochodzenia szacuje się na około 10 milionów. Obecnie jednak emigracja za ocean nie jest już tak popularna wśród Polaków ze względu na otwarcie rynków pracy w krajach UE i pogorszenie się sytuacji społeczno-gospodarczej w samych Stanach. Polacy pracujący w USA skarżą się na rosnące koszty życia, wzrost przestępczości, brak bezpieczeństwa socjalnego i łamanie praw pracowniczych.

Są jednak osoby, dla których wyjazd do Stanów może okazać się naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem. Żeby otrzymać amerykańską wizę pracowniczą, trzeba mieć ofertę pracy od tamtejszego pracodawcy. Najkrótszą drogę do pracy w USA mają osoby o szczególnych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, sztuki i biznesu lub wysoko wykwalifikowani specjaliści z długoletnim i udokumentowanym doświadczeniem zawodowym. O wizę pracowniczą mogą się ubiegać wszyscy ci, którzy posiadają kwalifikacje lub wykonują prace, na które istnieje zapotrzebowanie w USA. Potencjalni imigranci są sprawdzani w trakcie procedury pod wieloma względami. Badane jest ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe, a także poziom znajomości języka angielskiego. Jak już zostało wspomniane, wiele zależy od potencjalnego pracodawcy, który powinien zgłosić zapotrzebowanie na pracownika z zagranicy i wykazać, że w Stanach nie ma obecnie kandydatów, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska. Osobne wizy wydawane są pracownikom międzynarodowych firm, którzy zostali oddelegowani do pracy w ich amerykańskich filiach.

Innym sposobem na wyjazd w celach zarobkowych do USA jest wzięcie udziału w programie Work and Travel. Jest to rodzaj wymiany kulturowej dla studentów, połączonej z możliwością pracy i podróżowania po kraju.

Stany Zjednoczone – zarobki

Zarobki w USA są mocno zróżnicowane w zależności od miejsca zamieszkania i profesji imigranta. Jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych są lekarze, ich średnie wynagrodzenie roczne to około 150 tysięcy dolarów. Nieco mniej zarobi architekt – około 140 tysięcy. Analitycy bankowi mogą liczyć na 70 tysięcy rocznie, a inżynierowie budowlani – 65 tysięcy. Przeciętne zarobki opiekunki do dziecka wynoszą z kolei 35 tysięcy dolarów, a członkowie personelu sprzątającego mogą liczyć na 29 tysięcy rocznie.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w USA na stronie polonia.org

Warto spełnić marzenie o pracy w USA, nawet jeśli początki mogą być trudne i rozczarowujące. Początkującym emigrantom polecamy skorzystanie z bazy ofert pracy w USA oraz bazy tamtejszych firm polonijnych, dzięki którym znalezienie amerykańskiego pracodawcy może okazać się wcale nie takie trudne. Portal polonia.org został stworzony właśnie z myślą o tych, którzy nie boją się próbować swoich sił w nowych miejscach.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie