Holandia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze Alexanderstraat 25 2514 JM Haga Tel: haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.gov.pl/web/holandia Zobacz więcej

Holandia – praca dla Polaków

Holandia stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Przyczyniły się do tego pobrexitowy kryzys na Wyspach Brytyjskich oraz popandemiczna recesja w wielu krajach starej Europy. Holandia kusi obcokrajowców wysokimi zarobkami, licznymi benefitami pracowniczymi oraz wysoką kulturą pracy. Emigranci zwracają także uwagę na wysoki standard usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna czy edukacja publiczna.

Praca dla Polaków w Holandii – popularne branże

Polacy w Holandii znajdują zatrudnienie w wielu sektorach tamtejszej gospodarki. Najczęściej jednak podejmują prace, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Bardzo popularne stało się szukanie zatrudnienia poprzez agencje pośrednictwa pracy, które rekrutują polskich pracowników na holenderski rynek. Polacy pracujący w Holandii stanowią licznie reprezentowaną grupę w branży budowlanej, w fabrykach, np. przy produkcji żywności i innych towarów, w logistyce oraz w sektorze ogrodniczo-rolnym i turystycznym. Holandia słynie z uprawy kwiatów, warzyw i owoców, dlatego zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest bardzo duże. Zbiory odbywają się głównie wiosną i latem, dlatego jeżeli jesteśmy zainteresowani podjęciem takiej pracy, warto rozpocząć poszukiwania atrakcyjnych ofert już w zimie. Praca dla Polaków w Holandii to jednak nie tylko tymczasowe zajęcia. Holenderski rynek pracy obfituje też w oferty stałego zatrudnienia i to zarówno dla wysoko wyspecjalizowanych pracowników, jak i dla osób bez kwalifikacji zawodowych. Warto pamiętać, że przy poszukiwaniu pracy w Holandii wielkim atutem jest znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Umiejętność ta pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa przyszłego emigranta i zwiększy szanse przy rekrutacji do nowej pracy.

Przykładowe zarobki w Holandii

Zarobki w Holandii należą do najwyższych w Europie. Minimalna stawka godzina wynosi obecnie 13,27 euro brutto, a wynagrodzenie miesięczne ustalane jest na podstawie liczby przepracowanych godzin. Pracownicy fizyczni mogą liczyć na wynagrodzenie nieco wyższe niż płaca minimalna. Magazynier średnio zarobi około 2450 euro brutto miesięcznie, a robotnik budowlany nawet 3800 euro brutto miesięcznie. Pracownicy sezonowi przy zbiorach zarabiają średnio 15 euro za godzinę, co przekłada się na wynagrodzenie w wysokości 2400 euro miesięcznie przy 160 godzinach pracy w miesiącu. Podane kwoty mogą znacznie wzrosnąć w zależności od dodatków płacowych oraz liczby nadgodzin.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Holandii na stronie polonia.org

Praca w Holandii może być niezwykle rozwijającym doświadczeniem. Koniecznie trzeba jednak zachować pewną ostrożność, zwłaszcza na początku swojej emigracyjnej drogi. Warto zatem skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy na stronie polonia.org. Nasz portal to także miejsce dla osób poszukujących firm założonych w Holandii przez Polaków.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie