Czechy

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze Valdštejnská 8 118 01 Praga Tel: +420 257 099 500 Fax: +420 257 530 399 praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/czechy Zobacz więcej

Czechy – praca dla Polaków

Od kilku lat nasz południowy sąsiad staje się coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Co decyduje o atrakcyjności Czech w oczach mieszkańców Polski? Wśród największych zalet tego kraju emigranci wymieniają niskie bezrobocie i szeroki wybór ofert pracy, bezpieczeństwo socjalne oraz wysokie zarobki. Wiele osób zwraca także uwagę na dużą bliskość kulturową i językową, która ułatwia Polakom zaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Bliskość geograficzna sprawia, że Czechy stają się atrakcyjnym miejscem pracy dla mieszkańców południa Polski, którzy godzą zarobkowanie za granicą z życiem w ojczyźnie. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat czeskiego rynku
pracy.

Czechy – w jakich branżach pracują Polacy?

Czeski rynek pracy od wielu lat zmaga się rosnącym problemem, jakim jest niedobór pracowników w niemal wszystkim sektorach gospodarki. Ta sytuacja stwarza jednak duże możliwości dla cudzoziemców zainteresowanych podjęciem pracy w tym kraju. Czeskie firmy, usiłujące przyciągnąć pracowników z zagranicy, oferują często zarówno dobre warunki finansowe, jak i szereg atrakcyjnych świadczeń socjalnych.

Polacy pracujący w Czechach są obecni w wielu branżach tamtejszej gospodarki, choć najczęściej podejmują prace, które nie wymagają specjalistycznych kwalifikacji ani wykształcenia kierunkowego. Najwięcej Polaków zatrudnia się w przetwórstwie, na produkcji, w budownictwie i górnictwie. Nie oznacza to jednak, że osoby z wyższym wykształceniem nie odnajdą się na czeskim rynku pracy. Polacy w Czechach nierzadko są obecni także w szeroko pojętej administracji oraz w branży IT.

Czechy – ile można zarobić?

Nasz południowy sąsiad kusi Polaków wysokimi wynagrodzeniami. Zarobki w Czechach w wielu branżach są atrakcyjniejsze niż w Polsce. To, ile można zarobić, pracując w Czechach, zależy od wielu oczywistych czynników, takich jak stanowisko oraz kwalifikacje i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Nie bez znaczenia jest też region, w którym działa dane przedsiębiorstwo.

Od 2024 roku pensja minimalna w Czechach wynosi 18900 koron czeskich, czyli około 3260 złotych, natomiast średnie zarobki to nieco ponad 40 tysięcy koron czeskich. A jak wygląda sytuacja w poszczególnych branżach? Specjaliści od IT zarabiają średnio od 60 do nawet 90 tysięcy koron miesięcznie. Pensje pracowników budowlanych oscylują z kolei w granicach 35 do 50 tysięcy koron. Nieco mniej zarabia się na produkcji – około 30 do 45 tysięcy. Najniższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy zatrudnieni w gastronomii i hotelarstwie – mogą liczyć na 25-35 tysięcy miesięcznie.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

To, czy praca w Czechach jest opłacalnym rozwiązaniem, zależy od wielu czynników. Zanim podejmiemy decyzję, warto skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy na naszej platformie. Strona polonia.org to miejsce dla pracowników i pracodawców pragnących rozszerzyć swoją sieć kontaktów wśród przedstawicieli Polonii. Pomocna w tym może okazać się baza firm założonych przez Polaków za granicą.

Najnowsze w serwisie