Norwegia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo Olav Kyrres plass 1 0244 Oslo Tel: +47 24 110 850 Fax: +47 22 44 48 39 oslo.info@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/norwegia Zobacz więcej

Norwegia – poradnik dla emigrantów z Polski

Norwegia stała się w ostatnich latach prawdziwą ziemią obiecaną dla imigrantów z Polski. Ten jeden z najbogatszych krajów świata otworzył szeroko drzwi dla pracowników wielu specjalizacji. O pracy Polaków w Norwegii napisano już wiele, krąży wokół tego tematu sporo mitów i półprawd. Warto jednak poznać najważniejsze informacje na temat norweskiego rynku pracy, zanim podejmie się decyzję o przeprowadzce.

Praca dla Polaków w Norwegii - branże

Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata, cechującym się wysokimi standardami zatrudnienia oraz dobrą jakością usług publicznych. Te czynniki przekładają się na jakość życia obywateli - norweskie społeczeństwo zajmuje czołowe miejsca w rankingach mierzących zadowolenie z życia mieszkańców. Cudzoziemców, planujących przeprowadzkę do Norwegii, kuszą więc nie tylko wysokie wynagrodzenia.

Polacy w Norwegii pracują w niemal wszystkich sektorach tamtejszej gospodarki. Najczęściej jednak zatrudniają się w zawodach niewymagających wyższego wykształcenia oraz znajomości języka norweskiego. Najpopularniejsze wśród Polonii branże to szeroko rozumiane budownictwo i usługi remontowe, przetwórstwo, przemysł, transport oraz usługi porządkowe. Popularną formą szukania pracy w Norwegii jest korzystanie z usług agencji pośredniczących w zatrudnieniu. Warunki pracy różnią się znacząco w zależności od branży. Wiele norweskich firm zatrudniających fachowców z branży budowlano-remontowej wymaga od kandydatów znajomości języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Oferty pracy dla osób nieznających języka są rzadsze i na ogół słabo płatne.

Norwegia - ile można zarobić?

Zarobki w Norwegii są bardzo wysokie - zarówno pracownicy fizyczni, jaki i umysłowi otrzymują wynagrodzenia kilkakrotnie wyższe niż Polsce. Niestety, koszty życia w tym kraju (wynajem mieszkania, utrzymanie samochodu, żywność) również znacząco przewyższają ceny nad Wisłą. Polacy pracujący w Norwegii często odkładają więc pieniądze z myślą o rychłym powrocie do ojczyzny i nie wiążą z emigracją swojej przyszłości.

Przyjrzyjmy się zarobkom w poszczególnych branżach. W budownictwie stawki godzinowe zaczynają się od 214,90 koron norweskich (NOK) dla pracowników niewykwalifikowanych i od 238,30 dla wykwalifikowanych specjalistów. Osoby zatrudnione przy sprzątaniu mogą liczyć na niższe stawki – około 216,04 NOK. Początkujący kierowcy przewożący towary zarobią około 207,00 NOK, a pracownicy w gastronomii i hotelarstwie - 190,79 NOK. 

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Praca w Norwegii może być dobrym rozwiązaniem dla emigrantów, którzy często przyjeżdżają do Polski bądź planują powrót w nieodległej przyszłości. Przelicznik walut jest bowiem bardzo korzystny dla osób posiadających oszczędności w koronach norweskich. Emigranci chcący osiąść w Norwegii na stałe muszą liczyć się z bardzo wysokimi kosztami życia. Przed wyjazdem warto skorzystać z aktualizowanej na bieżąco bazy ofert pracy na stronie polonia.org. Zachęcamy także do zapoznania się z bazą polskich firm w Norwegii, która może być cennym źródłem informacji zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie