Hiszpania

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie Guisando 23 bis 28035 Madryt Tel: +34 913 736605 madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.madryt.msz.gov.pl Zobacz więcej

Hiszpania – praca dla Polaków

Hiszpania, która powszechnie kojarzy się z wakacjami i wypoczynkiem, dla wielu naszych rodaków okazała się atrakcyjnym miejscem pracy. Emigrantów przyciąga do tego kraju przyjazny klimat, bogata kultura, życzliwe nastawienie mieszkańców i wolniejsze tempo życia.

Najpopularniejsze zawody wśród hiszpańskiej Polonii

Hiszpańska gospodarka od lat zmaga się z poważnym problemem, jakim jest bezrobocie, które utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie od kilku dekad. Brak stałej pracy to przede wszystkim problem ludzi młodych, poniżej 30. roku życia. Mimo kryzysu na rynku pracy Polacy w Hiszpanii nie mają zazwyczaj trudności ze znalezieniem płatnego zajęcia. Wielkim atutem w poszukiwaniu zatrudnienia w tym kraju jest znajomość komunikatywna języka hiszpańskiego oraz angielskiego. W Hiszpanii poszukiwani są dobrze wykształceni specjaliści z różnych dziedzin. Polacy często podejmują pracę w branży IT, opiece zdrowotnej, sektorze budowlanym oraz w turystyce. Bardzo popularna wśród cudzoziemców jest praca sezonowa w obsłudze gości zagranicznych lub przy zbiorach upraw, na którą największe zapotrzebowanie występuje w miesiącach letnich. Obcokrajowcy znajdują także zatrudnienie jako opiekunowie osób starszych lub dzieci.

Praca Hiszpania – ile można zarobić?

To, ile zarabiają Polacy pracujący w Hiszpanii, zależy od wielu czynników, między innymi od branży, kwalifikacji pracownika oraz regionu kraju. Największymi skupiskami Polonii są duże miasta, takie jak Madryt, Barcelona, Walencja oraz region Andaluzji. Są to też miejsca, w których można liczyć na najwyższe zarobki. A jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach? Minimalne wynagrodzenie za pracę w Hiszpanii wynosi obecnie 1323 euro brutto miesięcznie, natomiast wynagrodzenie średnie w 2023 roku wyniosło 2520 euro brutto miesięcznie. Większość sezonowych pracowników, zatrudnionych w branży turystycznej, otrzymuje pensję w granicach płacy minimalnej. Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć pracownicy branży IT, którzy średnio zarabiają od 1861 do nawet 5573 euro miesięcznie. Jeszcze więcej może zarobić lekarz specjalista. Średnia pensja lekarza wynosi około 6010 euro miesięcznie. Warto pamiętać, że wynagrodzenie wzrasta wraz ze stażem pracy i jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin.

Baza ofert pracy i polskich firm w Hiszpanii na stronie polonia.org

Szukanie pracy za granicą może przysparzać wielu trudności, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy w naszym serwisie. Korzystanie z ogłoszeń zamieszczonych po polsku może być ułatwieniem dla osób nieznających jeszcze języka hiszpańskiego lub poszukujących pracy w polskiej firmie. Portal polonia.org to także miejsce dla przedsiębiorców i polskich pracodawców zatrudniających za granicą. Na stronie znajduje się baza hiszpańskich firm założonych przez Polaków, dzięki której właściciele działalności gospodarczych mogą promować swoje biznesy i poszukiwać pracowników. Dzięki naszemu portalowi Polacy w Hiszpanii mogą mieć łatwiejszy start!

Najnowsze w serwisie