Portugalia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lizbonie Avenida das Descobertas 2 1400-092 Lizbona Tel: +351 21 3041410 Fax: +351 21 3041429 lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.lizbona.msz.gov.pl Zobacz więcej

Portugalia – atrakcyjny kierunek dla Polaków szukających pracy

Choć Portugalia nie jest z pewnością najpopularniejszym kierunkiem emigracji, to wielu naszych rodaków zaczęło spoglądać na ten kraj z zaciekawieniem. Portugalia słynie z łagodnego klimatu, spokojnego trybu życia i otwartości mieszkańców. Uwagę potencjalnych emigrantów przykuwa także jej atrakcyjne położenie geograficzne – państwo to znajduje się na krańcu Europy, z dala od politycznych i wojennych niepokojów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rynku pracy w Portugalii.

Portugalia – praca dla Polaków

Polacy w Portugalii stanowią dość nieliczną mniejszość, większość z nich zamieszkuje duże miasta, takie jak Lizbona czy Porto. Obywatele naszego kraju mogą bez przeszkód podejmować pracę we wszystkich sektorach portugalskiej gospodarki. Warto jednak pamiętać, że portugalski rynek pracy od lat przeżywa kryzys, dlatego problem ze znalezieniem pracy mają nie tylko cudzoziemcy, ale także rodowici Portugalczycy.

Obcokrajowcy mogą jednak znaleźć satysfakcjonującą pracę w Portugalii, choć wymaga to często większych starań niż w innych krajach Europy Zachodniej. Polacy pracujący w Portugalii interesują się takimi branżami jak: turystyka, sektor rolniczy, gastronomia i opieka nad dziećmi. W dużych miastach możliwe jest także znalezienie pracy w jednej z międzynarodowych korporacji, które poszukują pracowników posługujących się biegle językami obcymi. Portugalia przyciąga też tzw. cyfrowych nomadów, czyli specjalistów pracujących zdalnie dla zagranicznych firm. Wysoko wykwalifikowani pracownicy muszą odznaczać się dobrą znajomością języka angielskiego i często także portugalskiego, podczas gdy pracownicy sezonowi mogą znaleźć pracę bez tych umiejętności.

Portugalia – zarobki w poszczególnych branżach

Zarobki w Portugalii nie należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Wielu żyjących tam na stałe cudzoziemców zwraca uwagę, że przeciętne wynagrodzenia w tym kraju są nieadekwatne w stosunku do rosnących kosztów życia. W 2024 roku pensja minimalna wynosi 887 euro, czyli sporo mniej niż np. w sąsiedniej Hiszpanii. Średnie zarobki w Portugalii są jednak znacznie wyższe i oscylują w granicach 1400 euro.

A jak wygląda sytuacja w poszczególnych branżach? Polacy, którzy szukają zatrudnienia w gastronomii i turystyce, mogą liczyć na zarobki w wysokości płacy minimalnej. Wynagrodzenie to może jednak wzrosnąć w zależności od stażu pracy i liczby przepracowanych godzin. Pracownicy korporacji ze znajomością języków obcych zarobią na start od 1300 do 1600 euro miesięcznie. Początkujący kierowcy mogą liczyć na zarobki od 887 euro do 1000 euro miesięcznie.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Portugalii

Baza ofert pracy i polskich firm w Portugalii jest dobrym źródłem informacji na temat sytuacji na portugalskim rynku pracy. Poszukiwanie satysfakcjonującej pracy w tym kraju może być trudne, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Strona polonia.org to miejsce dla pracowników szukających zatrudnienia i dla pracodawców chcących wypromować swoje biznesy wśród portugalskiej Polonii. 

Najnowsze w serwisie