Irlandia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie 5 Ailesbury Road D04 W221 Dublin Tel: +353 1 283 08 55 Fax: +353 1 269 83 09 dublin@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/irlandia Zobacz więcej

Irlandia – atrakcyjny kierunek pracy dla Polaków

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Irlandia stała się jednym z najważniejszych kierunków emigracji zarobkowej naszych rodaków. Zielona Wyspa kusiła możliwością szybkiego wzbogacenia się, a także wyższym standardem życia i pracy. Obecny kryzys na rynku nieruchomości spowodował znaczący spadek imigracji do Irlandii z Polski i innych państw Unii Europejskiej. Polacy w Irlandii to jednak wciąż największa grupa obcokrajowców w tym kraju.

Irlandia – praca dla Polaków

Choć znalezienie pracy w Irlandii nie jest już tak łatwe jak kiedyś, tamtejszy rynek pracy wciąż jest otwarty na szukających szczęścia cudzoziemców. Polacy w Irlandii szybko integrują się z tamtejszym społeczeństwem i znajdują zatrudnienie w niemal wszystkich sektorach irlandzkiej gospodarki.

Oferty pracy dla Polaków w Irlandii można znaleźć w budownictwie, na produkcji, w turystyce i gastronomii oraz w opiece zdrowotnej. Duże zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się w branży usług opiekuńczych dla osób starszych i dzieci. Opiekunowie osób starszych mogą liczyć mogą na oferty pracy z wyżywieniem i zakwaterowaniem, co w dobie gwałtownie rosnących cen najmu może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Polacy pracujący w Irlandii znajdują także zatrudnienie w hotelarstwie, np. na recepcjach hoteli, w restauracjach i przy sprzątaniu. Duże szanse na znalezienie pracy w Irlandii mają także fachowcy z branży remontowo-budowlanej, np. spawacze, elektrycy, monterzy, mechanicy itd. Na irlandzkim rynku pracy z łatwością odnajdą się także wysoko wyspecjalizowani pracownicy, np. inżynierowie, informatycy oraz pielęgniarki i lekarze.

Ile można zarobić w Irlandii?

Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna w Irlandii wynosi 12,70 euro brutto za godzinę. Kwota ta nie dotyczy jednak wszystkich branż – niektóre sektory gospodarki podlegają bowiem odrębnym regulacjom określającym wysokość stawek za pracę. W wielu branżach, np. w gastronomii i hotelarstwie, obowiązuje stawka godzinowa, a miesięczne wynagrodzenie ustalane jest na podstawie liczby przepracowanych godzin. Początkujący pracownicy w turystyce mogą liczyć na zarobki w Irlandii w granicach płacy minimalnej, które zazwyczaj rosną wraz ze stażem pracy w danym miejscu. Stawki na start dla opiekunów osób starszych oscylują w granicach 15-16 euro brutto za godzinę. Kwoty te mogą jednak znacznie się różnić w zależności od zakresu obowiązków i kwalifikacji opiekuna, liczby przepracowanych godzin oraz stanu zdrowia podopiecznego. Średnie zarobki pracownika budowlanego w Irlandii to nawet 19,30 euro brutto za godzinę. Przeciętne wynagrodzenie początkującego pracownika może być jednak niższe.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Znalezienie atrakcyjnej posady w Irlandii jest dziś znacznie trudniejsze niż w pierwszych latach obecności Polski w UE, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy za granicą, która znajduje się w naszym serwisie. Na stronie polonia.org zamieściliśmy także bazę irlandzkich firm założonych przez Polaków, co może znacznie ułatwić poszukiwanie pracy początkującemu emigrantowi. 

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie