Szwecja

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie Karlavägen 35 114 31 Sztokholm Tel: +46 8 50575000 Fax: +46 8 50575086 sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.sztokholm.msz.gov.pl Zobacz więcej

Szwecja – poradnik dla początkujących emigrantów z Polski

Szwecja, podobnie jak inne skandynawskie kraje, może pochwalić się nowoczesną gospodarką, wysokim standardem usług publicznych oraz imponującym poziomem zadowolenia obywateli. Szwedzkie państwo słynie z otwartości na cudzoziemców i z dużej dbałości o prawa człowieka. Nic więc dziwnego, że ten skandynawski kraj przyciąga pracowników z całego świata, w tym również z Polski i innych krajów UE. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat szwedzkiego rynku pracy.

Szwecja – praca dla Polaków

Polacy w Szwecji stanowią dość liczną i bardzo zróżnicowaną grupę. Osoby polskiego pochodzenia zwykle bardzo szybko odnajdują się na zagranicznych rynkach pracy i mają opinię dobrych, wytrwale pracujących fachowców. Szwecja od lat zmaga się z niedoborem pracowników w wielu sektorach gospodarki, co zwiększa szanse początkujących emigrantów na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia.
Popularne wśród Polaków branże to opieka zdrowotna, budownictwo, szeroko pojęta branża IT, transport, gastronomia oraz logistyka. Jak widać, zakres możliwości jest bardzo duży, choć najkrótszą drogę do pracy w Szwecji będą mieć wykwalifikowani specjaliści z doświadczeniem i znajomością języków obcych. Wśród pracowników bez kwalifikacji popularną formą zarobkowania jest praca sezonowa, np. przy zbiorach owoców lub sadzeniu drzew. Szwedzkie firmy zazwyczaj wymagają od kandydata znajomości języka angielskiego w stopniu przynajmniej podstawowym. W wielu miejscach oczekuje się także umiejętności jazdy samochodem oraz doświadczenia na podobnym stanowisku.

Zarobki w Szwecji – popularne branże

Polacy pracujący w Szwecji zwracają uwagę nie tylko na wysokie wynagrodzenia. O atrakcyjności Szwecji jako kierunku emigracyjnego decyduje także wysoka kultura pracy i opiekuńcza rola państwa, które jest dla obywateli pomocą i wsparciem w trudnych sytuacjach.
Podobnie jak w wielu innych krajach Zachodu, w Szwecji nie ma ustawowej płacy minimalnej, a wysokość wynagrodzeń określają tzw. układy zbiorowe. Średnia płaca w Szwecji to około 40500 koron szwedzkich (SEK) miesięcznie. A jak wyglądają wynagrodzenia w poszczególnych branżach? Na naprawdę wysokie zarobki mogą liczyć lekarze – około 58000 SEK miesięcznie. Średnia płaca w branży IT zbliżona jest do średniej krajowej i wynosi około 42000 SEK. Nieco mniej zarabiają pielęgniarki – średnio 35000 SEK. Kierowcy kategorii C mogą liczyć na kwoty rzędu 28500 SEK. Najniższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy gastronomii – od 21000 do około 26000 SEK brutto miesięcznie.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Szwecja to atrakcyjny kierunek emigracji, ale poszukiwanie tam pracy, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi pracownikami, może być trudne. Start na emigracji może ułatwić skorzystanie z naszego serwisu polonia.org, gdzie znajduje się bezpłatna i na bieżąco aktualizowana baza ofert pracy w Szwecji. Na naszej stronie można także znaleźć bazę firm założonych przez Polaków za granicą. 

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie