Włochy

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie Via Pietro Paolo Rubens, 20 00197 Rzym Tel: +39 06 36204200 Fax: +39 06 3217895 zym.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.rzym.msz.gov.pl Zobacz więcej

Włochy – atrakcyjny kierunek emigracji

Włochy to wakacyjny raj i jedna z najpopularniejszych z turystycznych destynacji na świecie. Kraj ten kojarzy się z imponującą kulturą, wspaniałą kuchnią i życzliwością mieszkańców. Emigracja do Włoch stała się marzeniem wielu naszych rodaków. Czy łatwo znaleźć pracę we Włoszech? Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pracy dla Polaków we Włoszech.

Gdzie szukać pracy we Włoszech?

Praca dla Polaków we Włoszech to nie tylko sezonowe zbiory upraw, choć to zajęcie mocno kojarzy się z krajami południa Europy. Tymczasowa praca na plantacjach, w winnicach i sadach jest szeroko dostępna w miesiącach letnich. Pracownicy sezonowi z reguły nie muszą się wykazywać dobrą znajomością języków obcych ani doświadczeniem w pracy na podobnym stanowisku.

Sektor pracy tymczasowej we Włoszech obejmuje także branżę turystyczną i gastronomiczną. Szczególnie poszukiwani są kelnerzy, barmani, kucharze i pracownicy obsługi hoteli. Praca ta wymaga jednak komunikatywnej znajomości języka angielskiego, często mile widziana jest też przynajmniej podstawowa umiejętność posługiwania się językiem włoskim.

Polacy we Włoszech znajdują także stałe zatrudnienie w niemal wszystkich sektorach tamtejszej gospodarki. Najczęściej podejmują pracę jako opiekunowie osób starszych i dzieci, pracownicy ochrony zdrowia (pielęgniarki, farmaceuci, lekarze), pomoce domowe, pracownicy branży budowlanej oraz kierowcy.

Należy pamiętać, że możliwość znalezienia stałej pracy uzależniona jest często od dobrej znajomości języka włoskiego. We Włoszech znajomość angielskiego nie jest zbyt popularna, dlatego umiejętność porozumiewania się w lokalnym języku może okazać się warunkiem koniecznym przy rekrutacji.

Wynagrodzenie Polaków pracujących we Włoszech

Zarobki Polaków pracujących we Włoszech uzależnione są nie tylko od branży i poziomu znajomości języka, ale także od miejsca zamieszkania emigranta. Wciąż widać duże różnice w zamożności mieszkańców północy i południa Włoch. Średnia różnica w zarobkach może wynosić nawet kilka tysięcy euro na korzyść mieszkańca regionów północnych.

A jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach? Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii C lub D mogą liczyć na zarobki wynoszące od 2200 do 2400 euro miesięcznie. Opiekunowie osób starszych zarobią na start około 1600 euro miesięcznie (kwoty te mogą wzrosnąć wraz z większą liczbą przepracowanych godzin). Zarobki pracowników branży hotelarskiej oscylują w granicach 1500 do 2200 euro. Inżynierowie otrzymają z kolei pensję w wysokości nawet 3000 euro (w zależności od zakresu obowiązków).

Baza ofert pracy i polskich firm na stronie polonia.org

Swoją emigracyjną przygodę we Włoszech warto zacząć od dokładnego zebrania informacji na temat rynku pracy i warunków życia w tym kraju. Pomocna może okazać się baza ofert pracy i baza polskich firm we Włoszech na stronie polonia.org. Na naszej platformie znajduje się wiele ważnych informacji, które na pewno ułatwią decyzję o wyjeździe do pracy za granicę.

Najnowsze w serwisie