Szwajcaria

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie Elfenstrasse 20a 3000 Berno Tel: +41 31 358 02 40 Fax: +41 31 358 02 16 berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.berno.msz.gov.pl Zobacz więcej

Szwajcaria – atrakcyjny kierunek dla Polaków szukających pracy

Szwajcaria to jeden z najbogatszym krajów świata, przyciągający imigrantów ze wszystkich zakątków globu. Słynie z wielkiej nowoczesności, wysokiego standardu życia oraz imponującego poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód podejmować pracę na terenie Szwajcarii. Nic więc dziwnego, że ten alpejski kraj jest wymarzonym miejscem emigracji dla wielu naszych rodaków. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat rynku pracy w Szwajcarii.

Szwajcaria – praca dla Polaków

Szwajcaria słynie ze swojej niepowtarzalności, co może zachwycać, ale też często utrudnia cudzoziemcom odnalezienie się w nowym miejscu. Kraj podzielony jest na kantony, zachowujące dużą autonomię, które posiadają między innymi odrębne języki urzędowe, przepisy podatkowe, administrację itd. Polacy pracujący w Szwajcarii podlegają więc różnym regulacjom prawnym.

Szwajcaria jest krajem wielojęzycznym, najpopularniejszym językiem urzędowym jest niemiecki (inne to francuski, włoski i romansz). Wielu Szwajcarów biegle posługuje się także angielskim. Znajomość jednego z wymienionych języków jest warunkiem koniecznym, jeśli chcemy znaleźć satysfakcjonującą posadę w tym kraju.

Polacy w Szwajcarii najczęściej znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, hotelarskiej, gastronomicznej oraz jako opiekunowie osób starszych i nianie. Popularną formą poszukiwania pracy w tym kraju jest korzystanie z usług agencji pośredniczących, które prowadzą wstępną rekrutację w języku polskim, a także często służą pomocą w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem.

Szwajcaria – przykładowe zarobki

Szwajcaria słynie z konkurencyjnych wynagrodzeń, ale też wysokich kosztów utrzymania. Kraj ten nie posiada jednej ustawowej płacy minimalnej dla wszystkich branż. Średnia pensja wynosi około 7073 franków szwajcarskich (CHF). Zawody o najwyższych wynagrodzeniach są raczej niedostępne dla imigrantów bez specjalistycznego wykształcenia i biegłej znajomości języków obcych.

W popularnych wśród Polaków branżach zarobki w Szwajcarii są niższe niż średnia krajowa. Osoba zatrudniona w budownictwie może liczyć na około 6200 CHF miesięcznie, pracownik gastronomii zarobi średnio nieco ponad 4400 CHF. Zarobki opiekunki osób starszych nieznacznie przekraczają 4200 CHF. Znacznie lepiej wynagradzani są przedstawiciele personelu medycznego – średnie wynagrodzenie fizjoterapeuty to ponad 6000 CHF. Największe zarobki osiągają pracownicy sektora finansowego i lekarze.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Warto ułatwić sobie poszukiwanie pracy w Szwajcarii, korzystając z naszej bazy ofert pracy, która jest na bieżąco aktualizowana. Na naszej platformie dostępnych jest wiele cennych informacji na temat warunków życia i pracy za granicą. Portal polonia.org posiada także bazę firm polskich działających za granicą, która może ułatwić początkującemu emigrantowi rozeznanie się na szwajcarskim rynku pracy. 

Najnowsze w serwisie