Polacy w Szwajcarii
Kontakty polsko-szwajcarskie miały miejsce już średniowieczu, jednak dopiero wiek XV przyniósł znaczące ożywienie kontaktów, zwłaszcza w sferze handlowej i naukowej.
W XIX wieku wielu Polaków trafiło do Szwajcarii na skutek Wielkiej Emigracji, przebywali i tworzyli tam najwięksi polscy twórcy m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Zygmunt Krasiński. Ostanie lata życia spędził w Szwajcarii Tadeusz Kościuszko. Nie brakowało także polskich inżynierów i architektów, których projekty do tej pory służą Szwajcarom - np. wiadukt kolejowy Grandfey koło Fryburga. W 1870 roku otwarto Muzeum w Rapperswilu, w którym gromadzono polskie dzieła sztuki, rękopisy, mapy, pamiątki. Jednym z pracowników muzeum był pisarz Stefan Żeromski.
W Szwajcarii mieszkali także inni wielcy Polacy, wśród nich należy wspomnieć prezydentów przyszłej Rzeczypospolitej - Ignacego Mościckiego oraz Gabriela Narutowicza. Posiadłość w Szwajcarii posiadał także kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski.
W czasie II wojny światowej, po klęsce we Francji w 1940 roku ok. 12 tysięcy polskich żołnierzy zostało internowanych i rozmieszczonych w obozach w różnych częściach Szwajcarii. Dzięki ich pracy powstały tysiące kilometrów dróg, zwanych Polenweg, ale także kilkaset mostów i pól uprawnych.
Po wojnie Polacy przybywali do Szwajcarii w latach 60. i 70. w związku z sytuacją polityczną w Polsce, ale także na tle zarobkowym. Szczególnie liczna była tak zwana "emigracja solidarnościowa", będąca wynikiem stanu wojennego w Polsce.
Współcześnie Polonia w Szwajcarii liczy ok. 19-20 tysięcy osób, mieszkających w całej Szwajcarii. Jednak największymi skupiskami Polaków są okolice Zurychu i Genewy. Obecnie do Szwajcarii emigrują głownie osoby wykwalifikowane, z wyższym wykształceniem. W Szwajcarii działa wiele polskich stowarzyszeń, kilkanaście kościołów odprawia msze w języku polskim, a dzieci mają szansę nauki języka polskiego w polonijnych szkołach.
Polacy i organizacje polonijne w Szwajcarii:
Zespół Tańca i Pieśni PIAST - www.piast.ch
Klub Polski w Bernie - www.klubpolski.ch
Polonicum Machindex Institut - www.swisspunkt.ch/polonicum
Stowarzyszenie Polskie w Genewie - polonia-genewa.ch
Muzeum Polskie w Rapperswil - polenmuseum.ch
Fundacja im. Paderewskiego w Morges - www.paderewski-morges.ch
Muzeum Kościuszki w Solothurnie - www.kosciuszkomuseum.ch
Czasopismo polonijne w Szwajcarii "Nasza Gazetka" - www.nasza-gazetka.com
Polsko-Szwajcarskie Stowarzyszenie Ostschweiz - polenschweiz.ch
Towarzystwo Polskie Winterthur - www.polenverein.ch
Laskowiacy Polonijny Zespół Tańca - wp.lasowiacy.ch
Polacy w Zurychu - www.facebook.com/groups
Towarzystwo Polskie "Zgoda" w Zurychu - polenverein-ch-zgoda.org
Polacy w Szwajcarii - www.facebook.com/groups
Szwajcarskie Blabliblu - www.blabliblu.pl
Blog I'm not Swiss - iamnotswiss.blog
Polskie Randki w Szwajcarii - www.polishhearts.ch
Forum Polaków w Szwajcarii - forum.polakow.ch
Pierwszy portal o Szwajcarii po polsku - szwajcaria.net
Skomentuj
Dyskusje