Polacy na świecie

Polacy w Szwajcarii

Kontakty polsko-szwajcarskie miały miejsce już średniowieczu, jednak dopiero wiek XV przyniósł znaczące ożywienie kontaktów, zwłaszcza w sferze handlowej i naukowej.

W XIX wieku wielu Polaków trafiło do Szwajcarii na skutek Wielkiej Emigracji, przebywali i tworzyli tam najwięksi polscy twórcy m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Zygmunt Krasiński. Ostanie lata życia spędził w Szwajcarii Tadeusz Kościuszko. Nie brakowało także polskich inżynierów i architektów, których projekty do tej pory służą Szwajcarom - np. wiadukt kolejowy Grandfey koło Fryburga. W 1870 roku otwarto Muzeum w Rapperswilu, w którym gromadzono polskie dzieła sztuki, rękopisy, mapy, pamiątki. Jednym z pracowników muzeum był pisarz Stefan Żeromski.

W Szwajcarii mieszkali także inni wielcy Polacy, wśród nich należy wspomnieć prezydentów przyszłej Rzeczypospolitej - Ignacego Mościckiego oraz Gabriela Narutowicza. Posiadłość w Szwajcarii posiadał także kompozytor i polityk Ignacy Jan Paderewski.

W czasie II wojny światowej, po klęsce we Francji w 1940 roku ok. 12 tysięcy polskich żołnierzy zostało internowanych i rozmieszczonych w obozach w różnych częściach Szwajcarii. Dzięki ich pracy powstały tysiące kilometrów dróg, zwanych Polenweg, ale także kilkaset mostów i pól uprawnych.

Po wojnie Polacy przybywali do Szwajcarii w latach 60. i 70. w związku z sytuacją polityczną w Polsce, ale także na tle zarobkowym. Szczególnie liczna była tak zwana "emigracja solidarnościowa", będąca wynikiem stanu wojennego w Polsce.

Współcześnie Polonia w Szwajcarii liczy ok. 19-20 tysięcy osób, mieszkających w całej Szwajcarii. Jednak największymi skupiskami Polaków są okolice Zurychu i Genewy. Obecnie do Szwajcarii emigrują głownie osoby wykwalifikowane, z wyższym wykształceniem. W Szwajcarii działa wiele polskich stowarzyszeń, kilkanaście kościołów odprawia msze w języku polskim, a dzieci mają szansę nauki języka polskiego w polonijnych szkołach.

 

Polacy i organizacje polonijne w Szwajcarii:

Zespół Tańca i Pieśni PIAST - www.piast.ch

Klub Polski w Bernie - www.klubpolski.ch

Polonicum Machindex Institut - www.swisspunkt.ch/polonicum

Stowarzyszenie Polskie w Genewie - polonia-genewa.ch

Muzeum Polskie w Rapperswil - polenmuseum.ch

Fundacja im. Paderewskiego w Morges - www.paderewski-morges.ch

Muzeum Kościuszki w Solothurnie - www.kosciuszkomuseum.ch

Czasopismo polonijne w Szwajcarii "Nasza Gazetka" - www.nasza-gazetka.com

Polsko-Szwajcarskie Stowarzyszenie Ostschweiz - polenschweiz.ch

Towarzystwo Polskie Winterthur - www.polenverein.ch

Laskowiacy Polonijny Zespół Tańca - wp.lasowiacy.ch

Polacy w Zurychu - www.facebook.com/groups

Towarzystwo Polskie "Zgoda" w Zurychu - polenverein-ch-zgoda.org

Polacy w Szwajcarii - www.facebook.com/groups

Szwajcarskie Blabliblu - www.blabliblu.pl

Blog I'm not Swiss - iamnotswiss.blog

Polskie Randki w Szwajcarii - www.polishhearts.ch

Forum Polaków w Szwajcarii - forum.polakow.ch

Pierwszy portal o Szwajcarii po polsku - szwajcaria.net

Skomentuj

Dyskusje

  • iszwajcaria • 11.02.2023, 20:34
    Informujemy, iz oficjalne forum/spolecznosc dla rodakow w Szwajcarii, www.iszwajcaria.pl jest od jakiegos czasu aktywne. Zapraszamy chetnych do rejestracji. Do zobaczenia na forum.

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm