Poznaj Polskę
Polskie pieśni patriotyczne
Polskie pieśni patriotyczne są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Powstawały przez wieki już od czasów średniowiecza. Przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski – ich treść wyraża uczucia, które towarzyszyły naszym rodakom podczas dramatycznych momentów wojen i walk o wolność. W takich czasach ludzie potrzebowali pociechy i motywacji, a właśnie to dawało im wspólne śpiewanie pieśni. Często zastępowały lekcje historii czy programy polityczne. Wiele z nich wyraża też tęsknotę za bliskimi i wolnością, ale także radość i zachwyt nad ojczyzną. Są śpiewane głównie podczas świąt narodowych. Oczywiście najpopularniejszą z nich jest nasz hymn narodowy – „Mazurek Dąbrowskiego”.
Za najstarszą pieśń patriotyczną uznawana jest Bogurodzica, napisana na przełomie XIII i XIV wieku. Pieśń składa się z próśb modlitewnych – do Matki Bożej, by zyskała przychylność Chrystusa dla ludzi, do Chrystusa – z powołaniem się na św. Jana Chrzciciela – o wysłuchanie modlitw, szczęśliwe życie na ziemi i wieczne zbawienie po śmierci. Bogurodzica zapisała się również w historii jako pieśń koronacyjna pierwszych Jagiellonów, śpiewano ją przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku jako pieśń bojową i ojczystą.
Pod koniec XIX wieku powstała pieśń Jak długo w sercach naszych. Autorem słów jest Konstanty Krumłowski, a ich przeróbki dokonał ks. Władysław Wajda w czasie powstań śląskich. Utwór był bardzo popularny w 1921 roku podczas plebiscytu, budził ducha patriotycznego.
Najbardziej znaną w naszym kraju pieśnią patriotyczną jest Rota, której słowa napisała Maria Konopnicka. Wiersz, do którego melodię skomponował Feliks Nowowiejski, miał być protestem pisarki przeciw germanizacji w zaborze pruskim. Jego powstanie było zainspirowane strajkiem uczniów protestujących w 1901 roku we Wrześni.
Pieśń Boże coś Polskę, jest najpopularniejszą pieśnią religijno-patriotyczną – bardzo popularną zwłaszcza po upadku powstania listopadowego. W utworze Polacy przedstawieni są jako naród wybrany, który powierza się Bogu.
Witaj majowa jutrzenko to radosny utwór utworzony na pamiątkę ustanowienia Konstytucji 3 maja. To jedna z najbardziej żwawych i radosnych pieśni patriotycznych. Tekst został napisany w czasie powstania listopadowego. Melodia stylizowana jest na mazurka.
Płynie Wisła, płynie to pieśń wychwalająca Polskę. Jest bardzo rytmiczna i wesoła. Motywowała naszych rodaków szczególnie w czasach okupacji.
Ballada o Janku Wiśniewskim została napisana jako hołd dla Zbyszka Godlewskiego, który w grudniu 1970 roku został zastrzelony przez ZOMO podczas drogi do pracy w Stoczni Gdyńskiej, w której dzień wcześniej zakończono strajk stoczniowców. Autor tekstu nie znał prawdziwej tożsamości chłopaka, którego ciało niesiono na drzwiach. Wybrał więc popularne imię i nazwisko. Janek Wiśniewski stał się symbolem wszystkich ofiar „czarnego czwartku”.
Mury to utwór napisany przez Jacka Kaczmarskiego z 1978 roku. Był swego rodzaju hymnem antykomunistycznym – pieśnią „Solidarności” i symbolem walki z reżimem o wolność. Zagrzewała i motywowała stoczniowców w sierpniu 1980 roku.
Polska tradycja ma również bardzo wiele pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich. Do wyżej wymienionych na pewno warto dodać: Czerwone maki na Monte Cassino, O mój rozmarynie, Polskie kwiaty, Żeby Polska była Polską, czy najmłodszą ze wszystkich Pieśń o Małym Rycerzu, która współcześnie status pieśni patriotycznej zyskała dzięki kibicom siatkówki.
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!