Luksemburg

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu 24 rue Guillaume Schneider L-2225 Luksemburg Tel: + 352 26 00 32 32 Fax: +352 26687574 luksemburg.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.luksemburg.msz.gov.pl Zobacz więcej

Luksemburg – Polacy szukają tam pracy!

Luksemburg to położone pomiędzy Francją i Niemcami mikropaństwo o populacji wynoszącej zaledwie 650 tysięcy obywateli. Ten niepozorny kraj jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Pod względem standardu usług publicznych i zamożności obywateli wyprzedza inne kraje Unii Europejskiej. Luksemburg jest jedną ze stolic UE i ważnym centrum biznesowym naszego kontynentu. Nic więc dziwnego, że wyjazd do pracy do Luksemburga jest postrzegany przez wielu Polaków jako życiowa szansa. W tym artykule omawiamy specyfikę luksemburskiego rynku pracy.

Luksemburg – praca dla Polaków

Polacy pracujący w Luksemburgu to przede wszystkim dobrze wykształceni specjaliści, zatrudnieni głównie w sektorze finansowym, edukacyjnym, a także w administracji unijnej. Warto pamiętać, że rynek pracy w Luksemburgu ma swoją specyfikę, która może znacząco utrudniać znalezienie pracy. Tamtejsza gospodarka jest bardzo mała i ograniczona do kilku sektorów, które jednak przynoszą temu krajowi olbrzymie dochody.

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są więc specjaliści z dziedziny finansów, bankowości, księgowości i sprzedaży. Prężnie rozwija się tam także branża informatyczna, która przyciąga wykwalifikowanych pracowników z branży IT. Luksemburskie przedsiębiorstwa stawiają kandydatom wysokie wymagania, a poszukiwanie przez cudzoziemca zatrudnienia w tym kraju może być czasochłonne.

Polacy w Luksemburgu podejmują pracę w instytucjach unijnych i jako eksperci z różnych dziedzin. Niezbędne do tego jest odpowiednie wykształcenie kierunkowe oraz dobra znajomość co najmniej dwóch języków obcych – francuskiego i niemieckiego. W Internecie można także odnaleźć oferty pracy tymczasowej, np. w ogrodnictwie czy w gastronomii. Takich ofert jest jednak dość mało, a liczba chętnych do podjęcia zatrudnienia w Luksemburgu znacząco przewyższa liczbę wakatów.

Luksemburg – przykładowe zarobki

Zarobki w Luksemburgu należą do najwyższych w Europie. Płaca minimalna w tym kraju wynosi aż 2387 euro brutto miesięcznie, a średnie zarobki oscylują w granicach 5500 euro brutto miesięcznie.

A jak wyglądają przykładowe wynagrodzenia w poszczególnych branżach? Wszystko zależy od stopnia specjalizacji, doświadczenia oraz wykształcenia pracownika. Zarobki pracowników administracji UE są bardzo zróżnicowane i uzależnione od stanowiska oraz zakresu wykonywanych obowiązków. Specjaliści z dziedziny bankowości zarabiają średnio ponad 7000 euro miesięcznie. Około tysiąc euro mniej otrzymują specjaliści z branży IT i marketingowcy. Pracownicy sezonowi, zatrudnieni w handlu, gastronomii lub turystyce, mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach ustawowej płacy minimalnej.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Luksemburgu na stronie polonia.org

Poszukiwanie pracy w Luksemburgu jest trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli jesteśmy początkującymi emigrantami. Warto więc skorzystać ze sprawdzonej bazy ofert pracy i bazy polskich firm w Luksemburgu, dzięki której będziemy mogli skontaktować się z przedstawicielami tamtejszej Polonii, a być może także znajdziemy naszego potencjalnego pracodawcę.

Najnowsze w serwisie