Finlandia

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Helsinkach Armas Lindgrenin tie 21 00570 Helsinki Tel: +3589 618 280 Fax: +3589 684 74 77 helsinki.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.helsinki.msz.gov.pl Zobacz więcej

Finlandia – atrakcyjny kierunek dla Polaków szukających pracy

Skandynawskie kraje cieszą się w Polsce wyjątkowo dobrą reputacją, głównie z powodu stabilności i nowoczesności gospodarek oraz opiekuńczości państwa. Przyjezdni doceniają wysoki poziom usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. Nie bez znaczenia pozostaje też bliskość geograficzna i kulturowa. Finlandia, kraj kojarzony głównie z imponującą przyrodą, nie jest jednak częstym kierunkiem emigracji wśród Polaków. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat fińskiego rynku pracy.

Finlandia – praca dla Polaków

Fiński rynek pracy cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników i specjalistów z wielu branż. Poszukiwani są także fachowcy świadczący usługi remontowo-budowlane. Osoby pragnące podjąć pracę w Finlandii powinny więc legitymować się odpowiednimi dyplomami i udokumentowanym doświadczeniem zawodowym. Ważna jest także dobra znajomość języka obcego. W Finlandii bez problemu porozumiemy się po angielsku – poziom znajomości tego języka wśród rodowitych Finów jest naprawdę imponujący. Popularną formą szukania zatrudnienia jest korzystanie z usług agencji rekrutacyjnych, które oferują pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności.

Polacy w Finlandii najczęściej pracują w branży budowlanej, opiece zdrowotnej, przemyśle, przetwórstwie, handlu, transporcie oraz szeroko pojętym sektorze informatycznym. Wiele firm poszukuje pracowników sezonowych, np. w hotelach lub przy zbiorach owoców i sadzeniu drzew.

Zarobki w Finlandii – popularne branże

Polacy pracujący w Finlandii otrzymują wysokie wynagrodzenia, które zazwyczaj w zupełności wystarczają na pokrycie kosztów życia i pomnażanie oszczędności. Płace na fińskim rynku pracy regulowane są przez tzw. układy zbiorowe, czyli umowy pomiędzy pracodawcami a przedstawicielami związków zawodowych.
Średnie wynagrodzenie w tym kraju w 2024 roku wynosi około 3800 euro brutto miesięcznie. Wynagrodzenia w poszczególnych branżach różnią się znacznie i zależą od wykształcenia, doświadczenia i zapotrzebowania na konkretne umiejętności. Lekarze specjaliści mogą średnio zarobić nawet 7500 euro brutto miesięcznie, a pielęgniarki – 3115 euro. Doświadczeni budowlańcy otrzymują wynagrodzenia w granicach 3500 euro, podobnie zarabiają programiści i nauczyciele. Zarobki kierowców ciężarówek oscylują w granicach 3000 euro. Osoby zatrudnione przy sprzątaniu zarobią z kolei około 2200 euro miesięcznie. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami Finlandii są raczej nieznaczne. Fińskie państwo przykłada również dużą wagę do niwelowania różnic pomiędzy płacami kobiet i mężczyzn.

Baza ofert pracy i baza polskich firm na stronie polonia.org

Najlepszym sposobem na rozeznanie się na fińskim rynku pracy jest skorzystanie z wiedzy, jaką oferuje portal polonia.org. Na naszej stronie znajduje się profesjonalna baza ofert pracy w Finlandii oraz bazę polskich firm założonych przez przedstawicieli Polonii za granicą. Zdobycie rzetelnych informacji na temat emigracji znacząco zwiększy nasze poczucie bezpieczeństwa i ułatwi start w obcym kraju.

Najnowsze w serwisie