Kanada

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie 443 Daly Avenue K1N 6H3 Ottawa Tel: +1 613 7890468 Fax: +1 613 7891218 ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/kanada Zobacz więcej

Kanada – wymarzone miejsce pracy dla tysięcy Polaków

Kanada – kraj, który niegdyś kojarzył się z emigracją polityczną w okresie PRL-u – dziś jest prawdziwą ziemią obiecaną dla wielu Polaków szukających swojego miejsca na ziemi. Co decyduje o popularności tego kraju wśród przybyszów z Polski? Kanada słynie z wysokiej jakości życia, najwyższych standardów usług publicznych, znacznego poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli i dużej otwartości miejscowych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że co roku o legalny przyjazd do Kanady ubiegają się setki tysięcy kandydatów z Polski i innych krajów świata.

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Kanady?

Polacy w Kanadzie to dość liczna i zróżnicowana mniejszość. Wielu naszych rodaków wyjechało do Kanady jeszcze w okresie PRL-u, stając się uchodźcami politycznymi. Obecnie Polacy pracujący w Kanadzie to przede wszystkim wysoko wyspecjalizowani pracownicy z różnych branż.

Przyjazd do Kanady może nastręczać wielu trudności. Żeby móc pracować legalnie w tym kraju, trzeba uzyskać jedną z wiz pracowniczych. Najłatwiejszą drogę do wyjazdu do Kanady mają wykwalifikowani specjaliści, których profesja znajduje się na liście poszukiwanych zawodów. Oni także będą jednak musieli zakwalifikować się do jednego z kanadyjskich programów imigracyjnych, które opierają się na systemie punktowym. Kandydat musi spełnić szereg kryteriów, pod uwagę brany jest między innymi jego wiek, wykształcenie, znajomość języków obcych potwierdzona odpowiednim certyfikatem, doświadczenie zawodowe oraz to, czy posiada ofertę pracy i wystarczające do utrzymania środki pieniężne. Kanada jest krajem niezwykle zróżnicowanym, poszczególne prowincje posiadają dużą autonomię i prowadzą własne programy imigracyjne, określając niezależnie od rządu federalnego, kto może się ubiegać o pracę na ich terytorium.

Kanada – zarobki

Zarobki w Kanadzie są bardzo wysokie, choć koszty utrzymania w tym kraju, zwłaszcza w największych miastach, mogą stanowić problem dla początkujących emigrantów. Zarobki typowego Kanadyjczyka oscylują w granicach 60-66 tysięcy dolarów kanadyjskich (CAD) rocznie. Przeciętne płace w popularnych wśród polskich specjalistów branżach są jednak znacznie wyższe. Średnie wynagrodzenie lekarza w Kanadzie to około 190 tysięcy CAD rocznie, a pielęgniarki – około 100 tysięcy CAD. Tyle samo co pielęgniarki zarobią doświadczeni inżynierowie i analitycy biznesowi. Kierowcy ciężarówek mogą z kolei liczyć na około 46 tysięcy CAD rocznie, ale wynagrodzenia doświadczonych pracowników fizycznych są z reguły sporo wyższe.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Kanadzie na stronie polonia.org

Kanada jest bez wątpienia atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Osobom zainteresowanym wyjazdem do kraju polecamy zapoznanie się z bazą ofert pracy i bazą firm polonijnych na stronie polonia.org. Praca u polskiego pracodawcy może ułatwić nam początki w Kanadzie i pozwoli zdobyć doświadczenie na tamtejszym rynku pracy, co jest bezcenne, zwłaszcza jeśli chcemy osiąść w tym kraju na dłużej.  

Najnowsze w serwisie