Wielka Brytania

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie Londyn, 47 Portland Place W1B 1JH Londyn Tel: + 44 (0) 207 2913 520 Fax: + 44 (0) 207 2913 575 london@msz.gov.pl https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/placowki Zobacz więcej

Wielka Brytania – co trzeba wiedzieć o pracy dla Polaków?

Pierwsze lata po wejściu Polski do Unii Europejskiej to czas potężnej fali emigracji zarobkowej Polaków na Wyspy Brytyjskie. Ostatnie lata przyniosły jednak ogromne rozczarowania i problemy w brytyjskiej gospodarce. Brexit, w którym znaczna część tamtejszego społeczeństwa pokładała nadzieje, wywołał dotkliwy kryzys ekonomiczny i spowodował niedobory na rynku pracy. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej potrzebują obecnie wizy pracowniczej, żeby legalnie wykonywać pracę na terenie Zjednoczonego Królestwa. Praca dla Polaków w Wielkiej Brytanii nie jest więc już tak łatwo dostępna jak jeszcze kilka lat temu. Dla pewnych grup ludzi kraj nad Tamizą może jednak okazać się atrakcyjnym celem emigracji.

Wielka Brytania – praca dla Polaków po brexicie

Polacy w Wielkiej Brytanii, którzy osiedlili się tam przed wyjściem tego kraju z UE, mogą legalnie pracować jak dotychczas, o ile uzyskali status osiedlonego. Trudniejsze zadanie czeka osoby chcące dopiero rozpocząć emigracyjną przygodę na Wyspach. Pracownicy ci muszą ubiegać się o wizę w ramach systemu punktowego – wniosek należy złożyć przed wyjazdem do pracy. Procedura może wyglądać nieco inaczej w zależności od kwalifikacji pracownika i aktualnego zapotrzebowania na jego umiejętności na brytyjskim rynku pracy. Najszybszą drogę do pracy Wielkiej Brytanii będą mieli wykwalifikowani specjaliści, którzy otrzymają poręczenie od brytyjskiego pracodawcy oraz przedstawiciele personelu medycznego. O szczególny rodzaj wizy mogą także ubiegać się osoby, które ukończyły na Wyspach studia wyższe (co najmniej licencjackie). Na brytyjskim rynku pracy wciąż istnieje zapotrzebowanie na pracowników z Polski. Szczególnie poszukiwani są fachowcy z szeroko pojętej branży budowlanej i remontowej oraz pracownicy sezonowi oraz opiekunki osób starszych. Obecnie popularnym sposobem szukania zatrudnienia jest aplikowanie na stanowiska oferowane przez agencje pośrednictwa pracy, które służą pomocą w załatwieniu formalności wizowych, a także często oferują ułatwioną relokację pracownika. Osoby bez kwalifikacji i przynajmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego mają raczej niewielkie szanse na otrzymanie wizy pracowniczej.

Praca Wielka Brytania – przykładowe zarobki w 2024 roku

Średnie zarobki w Wielkiej Brytanii są bardzo zróżnicowane. Wysokie dochody osiągają pracownicy ochrony zdrowia, np. lekarz specjalista zarabia około 66 tysięcy funtów rocznie, pielęgniarka – nieco ponad 41 tysięcy, a farmaceuta – nawet 46 tysięcy. Doświadczony elektryk może liczyć na zarobki w granicach 35,500 funtów rocznie, nieco mniej zarobią stolarze, cieśle i malarze pokojowi – od 28 do 30 tysięcy rocznie. Średnie roczne zarobki pracowników gastronomii oscylują w granicach 18-26 tysięcy funtów.

Baza ofert pracy i baza polskich firm w Wielkiej Brytanii na stronie polonia.org

Poszukiwanie pracy na Wyspach Brytyjskich jest dziś dużym wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z wiarygodnej i sprawdzonej bazy ofert pracy w naszym serwisie. Polonia.org to także ogromna baza polskich firm za granicą, którą można wykorzystać do stworzenia lub poszerzenia własnej sieci kontaktów w Wielkiej Brytanii. Znajomość sytuacji na tamtejszym rynku pracy z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa potencjalnego emigranta.

Baza firm

Dodaj firmę

Najnowsze w serwisie