Polacy w Argentynie
Pierwsza fala emigracji rodaków do Argentyny miała miejsce podczas wojen napoleońskich. Później Argentyna stała się domem dla powstańców listopadowych i styczniowych, którzy w 1890 roku założyli Towarzystwo Polskie. Towarzystwo było pierwszą organizacją polonijną w Ameryce Łacińskiej.
Przełom XIX i XX wieku to wzrost emigracji zarobkowej – w Argentynie dom znaleźli chłopi ze wschodniej Małopolski, którzy osiedlili się głównie w prowincji Misiones, gdzie w 1897 założono osadę Apóstoles. Po I wojnie światowej Argentyna stała się drugim po Kanadzie zamorskim krajem, do którego kierowali się Polacy. W okresie II wojny światowej Polonia w Argentynie liczyła już ok. 200 tys. osób.
Obecnie Argentynie mieszka ok.170 tys. osób pochodzenia polskiego. Polonia argentyńska jest bardzo aktywna – Związek Polaków w Argentynie zrzesza 34 organizacje polonijne, które prowadzą polskie szkoły i nauczają języka polskiego, odpowiadają na potrzeby religijne rodaków oraz dbają o kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów. Siedzibą Związku Polaków w Argentynie jest Dom Polski w Buenos Aires. Działa w nim m.in. Klub Polski, Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki, Polska Macierz Szkolna, redakcja "Głosu Polskiego" oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Od 8 czerwca 1995 roku w Argentynie obchodzony jest Dzień Osadnika Polskiego.
Organizacje polonijne w Argentynie:
Związek Polaków w Argentynie - www.upranet.com.ar
Stowarzyszenie Polskie "Dom Polski" w Rosario - dompolskirosario.wixsite.com/dompolskirosario
Portal Promocji Eksportu - argentina.trade.gov.pl
Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki - www.facebook.com/Biblioteca-Polaca-Ignacio-Domeyko/
Harcerstwo Argentyna Español - harcerstwoargentyna.blogspot.com
Ognisko Polskie - El Hogar Polaco - www.facebook.com/OgniskoPolskieElHogarPolaco
Towarzystwo Polskie w Mar del Plata - cinepolaco.com/actualidad.html
Polskie Stowarzyszenie im. Mikołaja Kopernika w San Justo - www.facebook.com/recepciones.nicolascopernico
Skomentuj
Dyskusje