Polacy na świecie

Polacy w Turcji

Przed rozbiorami liczba Polaków w Turcji była niewielka, wyjątkami byli jeńcy wojenni i ludzie wzięci w jasyr. Z czasem jednak, głównie dzięki temu, że Imperium Osmańskie nie uznało rozbiorów ziemia turecka stała się dla Polaków azylem. Schronienie znaleźli tu emigranci polityczni po upadku powstań - w Turcji mogli kontynuować walkę o niepodległość ojczyzny.

Z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego w 1841 roku niedaleko Stambułu powstała pierwsza polska osada, nazwana na cześć fundatora Adampolem. Wieś była nie tylko azylem dla emigrantów z Polski, ale stała się także ważnym ośrodkiem myśli niepodległościowej oraz miejscem kultywowania polskich tradycji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wielu rodaków wróciło do ojczyzny. Ci, którzy zostali, przez lata dbali o polski charakter miejscowości.

Obecnie Polonię w Turcji szacuje się na ok. 500 osób, z czego większość zamieszkuje Stambuł i okolice. Adampol w dalszym ciągu zachowuje swój polski charakter, działa tam Polski Dom Kultury, Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Dom Pamięci Zofii Ryży.

 

Organizacje polonijne w Turcji: 

Dom Pamięci Zofii Ryży - www.adampol-polonezkoy.pl

Polonia w Turcji - poloniawturcji.com

Blog polonya dan - www.polonyadan.com

Stowarzyszenie Polaków na rzecz Kultury i Przyjaźni w Izmirze - poloniaizmir.org

Stowarzyszenie Polaków w Stambule - poloniaistanbul.com

Lehistan Sokağı - Gazeta Polonii Tureckiej - www.facebook.com/lehistansokagidergisi

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm