Polacy na świecie

Polacy w Brukseli

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku liczba Polaków w Brukseli rośnie, a według najnowszych danych oficjalnie mieszka w stolicy Belgii ok. 30 tysięcy rodaków.

Znaczący napływ Polaków do tego miasta miał miejsce na początku lat 80., co było związane z ówczesną sytuacja społeczno-polityczną Polski – wielu Polaków związanych z Solidarnością w obawie przed represjami władzy komunistycznej decydowało się na opuszczenie kraju. Wielu z nich zdecydowało się na pozostanie w Europie, trafiając m.in. do Belgii i Brukseli.
Polacy decydują się na wyjazd do Brukseli przede wszystkim w celach zarobkowych – miasto to jest siedzibą wielu firm z branży przemysłowej oraz dużym ośrodkiem finansowo-handlowym. Dodatkowo Bruksela jest siedzibą Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, co wiąże się z obecnością polskiego personelu administracyjnego oraz czasową obecnością polskich polityków.
Brukselska Polonia jest dobrze zorganizowana – mieszkający w Brukseli Polacy mają możliwość uczestniczenia w polskojęzycznych mszach, które odprawia kilka kościołów w mieście, w Brukseli działa także kilka polonijnych szkół, Dom Polski, który organizuje kursy, szkolenia, warsztaty, wykłady. Warto wspomnieć także o polonijnym klubie piłkarskim – FC Polonia Bruksela to amatorska drużyna, która działa w Belgii już od ponad 30 lat.

 

Polacy i organizacje polonijne w Brukseli:

Dom Polski Bruksela - www.dompolskibxl.be

FC Polonia Bruksela - www.facebook.com/fcpolonia.bruksela

Polacy w Brukseli - www.facebook.com/polacywbrukseli

Centrum Polskie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli - www.facebook.com/Centrum-Polskie-im-Ignacego-Jana-Paderewskiego-w-Brukseli

Biblioteka Polska Bruksela - www.facebook.com/bruksela.bibliotekapolska

 

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm