Poznaj Polskę

Ważne telefony i adresy

Czasem od tego, czy zapamiętamy alarmowy numer telefonu może zależeć nasze życie lub mienie. Zdarzają się też sytuacje, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub przestępstwa.

W takich momentach możemy pomóc osobie poszkodowanej i wzywając odpowiednie służby przyczynić się do uratowania życia lub złapania przestępcy. Są więc numery, które powinny utkwić nam w głowach, aby gdy zdarzy się poważna, nieoczekiwana sytuacja, każdy z nas mógł bez problemu z nich skorzystać. Połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne.

Najważniejsze bezpośrednie trzy numery alarmowe to:

999: Pogotowie

998: Straż Pożarna

997: Policja

Jeżeli dzwonimy z telefonu komórkowego należy najpierw wykręcić numer kierunkowy miasta, z którym chcemy się połączyć. Jeżeli nie znamy lokalnego numeru kierunkowego możemy zadzwonić na numer 112, gdzie rozmowa zostanie przekierowana przez operatora do odpowiedniej służby ratunkowej. Wiąże się to jednak z dłuższym oczekiwaniem na połączenie, a to z kolei przekłada się na dłuższe oczekiwanie poszkodowanego na udzielenie pomocy.

Warto wiedzieć, że numer 112 jest ogólnym numerem alarmowym, pod który można dzwonić z telefonu stacjonarnego lub komórki bez podawania numeru kierunkowego, w Polsce i we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Dzwoniąc pod numer 986, zostaniemy połączeni ze strażą miejską, a pod 981 – z pomocą drogową.

Powinniśmy również znać adresy najbliższych instytucji i placówek – szpitali i posterunków policji.

Natomiast do adresów, jakie powinien znać każdy Polak należą na pewno: adres Pałacu Prezydenckiego w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48), Polskiego Sejmu (Warszawa, ul. Wiejska 4/6/8) oraz siedziby Rzecznika Praw Obywatelskich (Warszawa, al. Solidarności 77). Warto również znać adresy interesujących nas ambasad i konsulatów w Polsce i za granicą.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm